Utworzono: poniedziałek, 14, styczeń 2013 Redaktor

Obligacje korporacyjne w styczniu 2013

Polisolokaty i produkty strukturyzowane, KNF, Obligacje korporacyjne, Catalyst, TimberOne, Anti, Rubicon Partners, Fast Finanse S.A., MarvipolPoczątek roku nie wygląda najlepiej dla rynku obligacji korporacyjnych - o kilku sygnałach ostrzegawczych dziś napiszemy, podobnie jak o lokatach strukturyzowanych. Na początek kolejna niemiła niespodzianka na rynku Catalyst. Spółka TimberOne nie wypłaciła kuponu odsetkowego. Papiery co prawda są zabezpieczone, ale to może wróżyć powtórzenie schematu Anti:

- TimberOne zalega z wypłatą blisko 100 tys. zł odsetek

Kolejne nieciekawe wieści płyną z otoczenia spółki Rubicon Partners:

- Spółka z portfela Rubicon Partners z wnioskiem o upadłość

Pewnych nieprawidłowości dopuściła się spółka Fast Finanse S.A., która w piątek nie zwróciła inwestorom ich wkładu mimo upływu terminu rozliczenia się nimi. Komunikat poniedziałkowy sygnalizuje, że to opóźnienie ma charakter czysto techniczny, a spółka ma pieniądze na zwrot kapitału.

Prosimy jednak pamiętać o subiektywnej prezentacji informacji w naszym serwisie, bowiem nie publikujemy dziesiątek notatek o prawidłowo rozliczonych emisjach, a od czasu do czasu wyłapujemy jedynie te problematyczne sytuacje, żeby pokazać, że na rynku obligacji korporacyjnych też trzeba brać pod uwagę ryzyko inwestycyjne.

Podsumowanie rynku spółek developerskich posiadających obligacje na Catalyst wygląda dość obiecująco mimo wielkich obaw o zastój na rynku. Bardziej chyba negatywnym czynnikiem są mniejsze marże ze sprzedaży mieszkań. Jedynie Marvipol odstaje od reszty, co zaowocowało ostatnio sporą przeceną tych papierów (niektóre serie notowane są poniżej 90% nominalnej wartości):

- Deweloperzy z Catalyst sprzedali ponad 4,3 tys. mieszkań w 2012

- Wykupy obligacji deweloperów w 2013 r.

Należy jednak zwrócić uwagę, że dobra sytuacja drastycznie może zmienić się z powodu zakończenia rządowego programu „Rodzina na swoim”. Kolejna branża, którą warto śledzić, to obligacje banków komercyjnych:

- Obligacje banków lepsze od lokat

Przy okazji prezentujemy też podsumowanie minionego tygodnia:

- Podsumowanie tygodnia: Obligacje lepsze niż kredyty?

Ledwie przed tygodniem wspominaliśmy o polisolokatach i produktach strukturyzowanych, a już dziś okazuje się, że KNF przystępuje do ataku na tego typu inwestycje. Mają one być bardziej czytelnie prezentowane potencjalnym inwestorom i nie zawierać fikcyjnych zapisów - na razie mgliście te zastrzeżenia brzmią, ale rok 2013 może być właśnie rokiem usystematyzowania tego rynku.

 

 

Catalyst