Utworzono: wtorek, 15, styczeń 2013 Redaktor

Bezpieczne inwestowanie w nieruchomości na rynku pierwotnym

inwestowanie w nieruchomości, rynek pierwotnyInwestowanie w nieruchomości można traktować na różne sposoby. Możemy kupować mieszkania pod wynajem, jak robią to Fridomaniacy, ale też mając perspektywę sprzedaży, gdy ceny lokali pójdą w górę. Po pierwsze wyjaśnijmy czym różni się rynek pierwotny od wtórnego. Chociaż jest to podstawowa wiedza, to wielu początkujących inwestorów ma problem z odróżnieniem tych rynków. Najprościej mówimy o rynku pierwotnym jako miejscu, gdzie kupujemy nieruchomości z pierwszej ręki (nowo wybudowane). Na wtórnym, dostępne są nieruchomości, które miały przynajmniej jednego właściciela. Na rynku pierwotnym kupujemy nieruchomości od dewelopera. Aby nie stracić na zakupie mieszkania, zawsze sprawdzajmy dewelopera. Oto kilka podstawowych rad:

1. Najpierw zweryfikuj dewelopera w KRS i KRD. W pierwszym przypadku możemy wyciągnąć akta firmy i sprawdzić jej dane wraz z wynikami finansowymi za ostatnie lata. W drugim przypadku sprawdzimy, czy wybrana przez nas firma deweloperska nie jest obciążona długami.

2. Proś o certyfikat wydany przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa, gdyż to daje pewną gwarancję, że dana firma jest pod ciągłym nadzorem. Dodatkową gwarancję daje przynależność do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, który zrzesza największe i najlepsze firmy.

3. Warto zapytać o zabezpieczenia inwestycji. Mówimy głównie o ubezpieczeniach. Dzięki nim będziemy mieć pewność, że wpłacone pieniądze nie znikną w przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia umowy.

4. Dokładnie czytamy umowę. Wysoka pierwsza wpłata może świadczyć o braku funduszy na dalsze prace budowlane. Żądanie ogromnej wpłaty przed wejściem na plac budowy w ogóle dyskwalifikuje firmę. Żaden renomowany (np. deweloper Poznań) nie będzie żądał od nas znacznej sumy na początku inwestycji.

5. W umowie powinny się znaleźć wszystkie dokumenty potwierdzające prawa właściciela do danej działki. Ponadto deweloper podaje do umowy szczegółowy opis sprzedawanego mieszkania. Umowa musi zawierać cenę oraz informacje na temat sposobu uiszczenia zapłaty przez klienta. Musimy dostać umowę, która zwiera wszelkie informacje na temat przewidywanego zakończenia prac związanych z budową domu oraz terminem podpisania aktu notarialnego przenoszącego na kupującego prawo własności mieszkania.

Oprócz tych reguł trzeba brać pod uwagę cel, jaki sobie postawiliśmy, przymierzając się do kupna mieszkania (w tym lokalizację, metraż, liczbę pomieszczeń), co może być decydującym czynnikiem zyskowności, gdy będziemy chcieli lokal wynajmować.

 

 

inwestowanie w nieruchomości