Utworzono: piątek, 18, styczeń 2013 Redaktor

Najlepsze lokaty w styczniu 2013 + podsumowanie rynku Catalyst

najlepsze lokaty bankowe, obligacje korporacyjne, IKE, IKZE, Catalyst, Nanotel. S.A., PPUH VIG sp. z o.o., FastFinanseZanim o lokatach, zacznijmy od informacji pokazujących kierunek spadku oprocentowania w bankach. A zależy on nie tylko od decyzji RPP o stopach procentowych, lecz od pierwotnego wskaźnika, jakim jest inflacja. A ta rok do roku spadła kolejny raz z rzędu i wyniosła w grudniu 2012 tylko 2,4%.

I przy okazji podsumowania informacji finansowych jeszcze kilka bieżących tematów. W 2013 roku zwiększono o około 5% kwoty, jakie można zainwestować dzięki IKE oraz IKZE. Ale jak wygląda praktyka funkcjonowania IKZE w naszym kraju? Według Rzeczpospolitej otwarto około 500 tys. rachunków, jednak zaledwie na 33 tys. wpłynęły jakiekolwiek pieniądze! To pokazuje fiasko pomysłów rządowych - tak, po prostu ludzie nie ufają własnym władzom, poza tym część nie zarabia wystarczająco dużo, aby odkładać, a do tego oferta zniżek podatkowych nie jest wystarczającym argumentem...

Podsumowanie całego 2012 roku na rynku Catalyst, które opracował Dom Maklerski Banku BPS a także podsumowanie kończącego się tygodnia:

- Podsumowanie tygodnia: OFE rządzą na Catalyst

A oto kolejny aspekt związany z pierwotnym rynkiem obligacji korporacyjnych - trzeba umieć działać dynamicznie, aby zbudować dobry zdywersyfikowany portfel:

- Okazje nie każą na siebie czekać czyli w polowaniu na dobre obligacje

Jeśli chcemy skorzystać z papierów na rynku wtórnym, to aktualne sugestie zaprezentowano w artykule:

- Sześć pomysłów do portfela - styczeń

Są też zgłoszenia z tego tygodnia z rynku pierwotnego. Pierwsza oferta należy do grupy spółek inwestującej w ekologiczne, odnawialne źródła energii. W swoich rozpoczętych projektach spółka posiada już podpisane umowy na odbiór energii z jednym z wiodących zakładów energetycznych. Są to roczne papiery o wysokim oprocentowaniu 18%. Pozostało już niewiele dostępnych obligacji, szczegóły oferuje Consulto.com.pl.

Druga oferta (wszystkie 3 mawiane mają niski próg wejścia) to obligacje spółki Nanotel. S.A., która prowadzi swoją działalność w obszarze budownictwa dla telekomunikacji oraz systemów pomp ciepła. Klientami Spółki są przede wszystkim operatorzy sieci teleinformatycznych, wśród których znajduje się m.in. UPC Polska sp. z o.o., Netia S.A., Telefonia Dialog S.A. czy Telekomunikacja Polska S.A. Szczegóły na stronie SII.

Trzecią propozycją są papiery spółki PPUH VIG sp. z o.o. W wyniku emisji obligacji kapitał zostanie głównie wykorzystany jako finansowanie uzupełniające inwestycji budowy Zakładu Przerobu Odpadów Przemysłowych w Myszkowie. Do wejścia w inwestycję wystarczy 10 000 zł.

Ostatnio sygnalizowaliśmy opóźnienie w spłacie zakończonej emisji obligacji spółki FastFinanse - na dziś dzień sytuacja wygląda tak, że proporcjonalnie inwestorom zwrócono do wczoraj w dwóch ratach zaledwie 78% kwoty kapitału, bo spółka ma problemy z płynnością finansową. Podobno w piątek miała pojawić się kolejna 20% rata.

Spadek inflacji, stóp procentowych NBP i wskaźnika WIBOR - to trzy na ogół razem występujące zjawiska, a jak ma się to do rynku Catalyst?:

- Dlaczego spadek WIBOR nie jest złą wiadomością dla posiadaczy obligacji?

I na koniec obiecany ranking najlepszych lokat. Powyższe informacje dokładnie wyjaśniły, że obecnie na rynku bankowym „szału nie ma”:

- Aktualizacja rankingu styczeń 2013

 

 

inwestowanie w IKE i IKZE