Utworzono: wtorek, 19, marzec 2013 Redaktor

Ranking lokat (aktualizacja) + aktualności ze świata finansów

SKOK, Bankowy Fundusz Gwatancyjny, mBankDziś szeroki zakres tematyczny, bo będzie o IKE, obligacjach, lokatach, Idei Premium itd. Zacznijmy jednak od Cypru - w temacie grabieży tamtejszych depozytów informacje zmieniają się z godziny na godzinę, być może nie będzie to już tak ostry atak na obywateli, jak jeszcze wczoraj sądzono, trochę aktualności w artykule:

- Cypr - ciąg dalszy

Co prawda nie jesteśmy zwolennikami rachunków IKE, ale jest spora grupa ludzi, którzy inaczej nie potrafią się zmobilizować do oszczędzania na emeryturę (przodują w tym kobiety, które często same mówią, że potrzebują nad sobą takiego bata w postaci wymuszanych stałych wpłat). Z tego też powodu polecamy przegląd aktualnych ofert:

- Gdzie założyć IKE z funduszami inwestycyjnymi – przegląd ofert 2013

Mamy też dylemat dla czytelników. Czy da się dobrze rozszyfrować powtarzalny schemat inwestowania koniunkturalnego? Czy rzeczywiście okres na akcje daje się dobrze przewidzieć w zależności od PKB? I jakiego PKB? W USA, w Unii Europejskiej czy w Polsce? A może lepiej wesprzeć się też wskaźnikiem stopy referencyjnej NBP? I czy w każdym takim cyklu zawsze trafimy na fragment hossy na akcjach? Na te pytania w pełni niestety nie odpowiada poniższy artykuł, który mimo wszystko wart jest przeczytania:

- Absolutna stopa zwrotu jako model inwestowania opartego na cyklu koniunkturalnym

Skończył się siłowy parasol ochronny w postaci zamrożenia handlu jednostkami pechowego funduszu Idea Premium, które zostały mocno przecenione. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Idea wydało odpowiedni dokument objaśniający to zagadnienie:

- Idea TFI

A tu rys historyczny tego funduszu:

- Historia funduszu Idea Premium – wzloty i upadki

Zerknijmy teraz na rynek wierzytelności, na którym można również zarabiać poprzez fundusze lub obligacje. Jak podano w newsletterze e-Kancelarii: „równie szybko jak zadłużenie Polaków rośnie wartość rynku wierzytelności, czyli suma długów, które trafiły do firm profesjonalnie zajmujących się windykacją - w roku 2012 do windykacji trafiły wierzytelności o łącznej wartości 15,2 mld PLN”.

I powracamy do tematu najlepszych lokat, zaktualizowany ich ranking przedstawiono na blogu:

- Aktualizacja rankingu lokat marzec 2013

Pozostając w temacie bankowości, dziś kilka cytatów osób komentujących na blogu mBanku: „Darmowe wypłaty z bankomatów za granicą to było jedyne co trzymało mnie przy mBanku” - to komentarz do zmiany kosztu na 3% od wypłaty za granicą (nie mniej, niż 9 zł). I bardziej ogólne podsumowania przy tej okazji „Ja na szczęście wszystkich kart z logo mBanku się pozbyłem i ani myślę tutaj wracać.”, „mBank w takim tempie wymyśla kolejne sposoby wyciągania pieniędzy, że nie zdziwi mnie jak najpóźniej za rok będą opłaty za każde zalogowanie przez internet do własnego konta.” - i jak to ma się do medytującego bohatera ich reklamy? Pewnie tak, jak komunikat „Guru meditation”, który pojawiał się przy zawieszeniu się komputera Amiga (to taki sprzęt z lat 90-tych).

Ciekawie (jak na obecny poziom stóp procentowych) zapowiada się kolejna publiczna emisja obligacji spółki PCC Rokita. Papiery te przez niektórych uznawane są za równie bezpieczne jak obligacje skarbowe. Emisja o wartości 25 mln zł będzie oprocentowana na 7,5 proc. w skali roku i jest to oprocentowanie stałe. Będą to papiery trzyletnie, a zapisy przewidziano na okres od 2 do 11 kwietnia 2013. Zysk netto w 2012 roku wyniósł 266,4 mln zł (wobec 52,2 mln zł rok wcześniej).

Na koniec zostawiliśmy podsumowanie ubiegłego oraz zapowiedzi dotyczące aktualnego tygodnia na rynku obligacji korporacyjnych:

- Podsumowanie tygodnia: Widoki na kłopoty

- Raport tygodniowy z rynku Catalyst

Przy okazji warto też wspomnieć o obszernym wywiadzie z wiceprezesem Marvipolu, gdzie padają zapewnienia co do wypłacalności spółki:

- Wiceprezes Marvipolu: obligatariusze mogą spać spokojnie

 

 

ranking lokat