Utworzono: sobota, 06, kwiecień 2013 Redaktor

Dlaczego najlepsza lokata bankowa jest bezpieczną formą oszczędzania?

najlepsze lokatyIstnieje wiele możliwości, aby zainwestować posiadane środki pieniężne. Mimo że jest tak dużo znanych form oszczędzania, w których można ulokować swoje nadwyżki finansowe, najbardziej powszechną i najczęściej wybieraną możliwością jest lokata bankowa.

Największym atutem, jaki posiada lokata bankowa, jest bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa wszystkich zgromadzonych na niej środków pieniężnych. Lokaty bankowe zazwyczaj posiadają określoną stopę zwrotu, która jest znana z góry. Dzięki temu każdy, kto decyduje się ją założyć, ma zagwarantowany ustalony wcześniej zysk. Klient może więc czuć się bezpieczny, nie musi obawiać się, że jego oszczędności ulegną uszczupleniu np. na skutek krachu na giełdzie.

Każda lokata zdeponowana w jednym z banków komercyjnych bądź spółdzielczych jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że w przypadku upadku banku i jego niewypłacalności, wszystkie środki pieniężne do równowartości 100 tys. euro zostaną w 100 procentach zwrócone. Gdy ktoś dysponuje większą gotówką, zawsze można rozdzielić ją na kilku lokatach zdeponowanych w różnych bankach. W każdym takim przypadku będą one w całości gwarantowane do wysokości 100 tys. euro. Rozdzielając duże oszczędności na kilku lokatach, można więc w pełni zagwarantować ich bezpieczeństwo.

Ceną, jaką należy zapłacić za to bezpieczeństwo, jest niska elastyczność lokaty. Można to odczuć w sytuacji, gdy zachodzi konieczność nagłego wycofania wkładu, co wiąże się z przedwczesnym zerwaniem umowy i najczęściej utratą oprocentowania. Jednak cały czas wpłacony kapitał pozostaje nienaruszony, stracić można co najwyżej część zysków w postaci odsetek.

Można również spotkać się z taką ofertą, która gwarantuje częstszą kapitalizację odsetek, nawet w przypadku długoterminowej lokaty. Warto więc znaleźć taką propozycję np. poprzez porównywarkę lokat na comperia.pl, by zapewnić sobie choć część zysków w sytuacji, gdy trzeba będzie taką lokatę zlikwidować.

Każdy, kto podejmuje decyzję o oszczędzaniu, chciałby mieć zagwarantowane bezpieczeństwo zgromadzonych przez niego środków. Często jest to nawet ważniejsze od wysokości możliwego do osiągnięcia zysku. Najlepsza lokata bankowa to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na oszczędzanie. Każdy klient, który zdecyduje się na taką formę oszczędzania, ma niemal całkowitą pewność, że jego środki pieniężne będą bezpieczne. Nawet w przypadku upadłości banku, może liczyć na zwrot tego, co wpłacił. W każdym innym przypadku otrzyma dodatkowo naliczone odsetki od wpłaconej sumy.

 

 

najlepsze lokaty