Utworzono: czwartek, 16, maj 2013 Redaktor

Spadek inflacji i ponure spojrzenie na fundusze absolutnej stopy zwrotu

raport z rynku CatalystKarykaturalne wyniki funduszy, rekordowe zyski banków i trochę innych aktualności. Inflacja nadal w dół, w kwietniu 2013 wyniosła zaledwie 0,8% rok do roku. Ostatnio tak niska była na początku 2006 roku.

Kolejne nieco spóźnione podsumowanie ubiegłego tygodnia na rynku Catalyst, ale jeśli ktoś chce być na bieżąco, warto śledzić tego typu doniesienia. Równie ważne są comiesięczne raporty Domu Maklerskiego BPS, a w kwietniowym ciekawa analiza zależności inflacji i stóp procentowych z ostatnich 10 lat i prognozy WIBOR na przyszłość:

- Tydzień na kredyt - komentarz tygodniowy DI Investors

Pomysł prezentowany przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych kierowany zwykle dla bogatych inwestorów mający zapewnić stabilność i bezpieczeństwo wartości portfela inwestycyjnego, czyli inwestowanie w fundusze absolutnej stopy zwrotu, nie jest w naszej ocenie godny polecenia. Wyniki wyglądają dość karykaturalnie i z pewnością najlpsze lokaty rentierskie byłyby dużo lepszym rozwiązaniem:

- Absolutna stopa zwrotu nie taka pewna

A dla drobnych ciułaczy i optymalizatorów swych oszczędności aktualny przegląd ofert bankowych:

- Co czeka łowców bankowych okazji?

Test na Cyprze wyszedł chyba pozytywnie, nie było podpalania budynków rządowych i innych urzędów, więc możnowładcy europejscy uznali, że możliwe będzie odbieranie co bogatszym (patrz pracodawcy prywatni) depozytów powyżej 100 000 euro, o ile zajdzie taka potrzeba, a próg potrzeby oczywiście zdefiniują sobie sami politycy! Ci nieudacznicy po prostu są sługami wszechwładnych banków, które przed upadkiem będą właśnie tak ratowane - przez grabież pieniędzy obywateli!:

- Ministrowie finansów za stratami właścicieli dużych depozytów

A póki co nie jest jeszcze źle z krajową bankowością, w kryzysie 2012 rok był rekordowy pod względem zysków. Obecny nie będzie już tak dobry, ale za to zwiększa się zdolność kredytowa z powodu obniżania stóp procentowych, a przy spadających cenach mieszkań, może to być zachętą do ich kupna na kredyt:

- Kredyty staniały już o jedną piątą, a to jeszcze nie wszystko

 

 

fundusze absolutnej stopy zwrotu