Utworzono: poniedziałek, 20, maj 2013 Redaktor

Porządkowanie zasad dla NewConnect i nowe pomysły na rozwój GPW

Zmiany na newconnect i głównym parkiecieDziś tematyka giełdowa, czyli co nieco o problematycznym rynku NewConnect, zapomnianych ETFach i kilku nowych ideach mających rozruszać główny parkiet giełdy.

Rozpoczynając inwestowanie w akcje, warto się dogłębnie zastanowić, czy czas poświęcony na naukę, zwłaszcza analizy technicznej i fundamentalnej, godziny spędzone nad śledzeniem kursów, wydarzeń w świecie polityki i finansów - jest wart tych potencjalnych zysków sięgających ponad oprocentowanie lokat? Więcej o tym w analizie:

- Opłacalność inwestowania w akcje

Ciekawa analiza jednego ze wskaźników może okazać się przydatnym narzędziem (oby nie jedynym) do zwiększania szans na zyskowne inwestowanie na giełdzie:

- Co cykliczność światowych gospodarek mówi o przyszłości WIGu

Kolejnym pomysłem na śledzenie danych przydatnych do obrotu akcjami mogą być informacje o transakcjach osób mających dostęp do informacji niejawnych danej spółki:

- Czy warto naśladować i podążać za insiderami?

Najlepszym chyba zestawem narzędzi do analizy fundamentalnej jest Fundamentalna Wyszukiwarka Giełdowa, a oto jak rozwija się eksperyment wykorzystujący te narzędzia:

- Jak zarobić 50% w 36 tygodni. Ciekawe wnioski.

A teraz nieco aktualnych danych, warto bowiem zwrócić uwagę na osiągane ostatnio lepsze zyski poza WIG20:

- Wielki powrót małych spółek

Warto też przeanalizować powyższe sugestie, porównując wyniki funduszy typu MiŚ. A może i na jeszcze niższym szczeblu się coś poprawi za jakiś czas? W końcu jest szansa na ucywilizowanie się rynku NewConnect, na którym zbyt wielu drobnych inwestorów straciło sporo pieniędzy:

- GPW wytacza ciężkie działa

Zadziwiającą sprawą jest totalny brak zainteresowania ETFami znajdującymi się na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Ich obroty to kropla w morzu tego, co można zauważyć przyglądając się krajowym funduszom akcji:

- Obroty tytulami uczestnictwa funduszy ETF na GPW w Warszawie kwiecien 2013

Podobnie mało się mówi o warrantach na akcje czy indeks WIG20:

- Warranty z gwiazdką i co oznacza to dla opcji na akcje

A do tego pojawiła się informacja, że prezes Giełdy Adam Maciejewski wpadł na genialny pomysł, aby zlikwidować WIG20, indeks z wieloletnią historią, a w jego miejsce wstawić dwa inne: WIG5 i WIG30.

Nie może zabraknąć też wieści z Catalyst, podsumowanie wydarzeń ubiegłego tygodnia na rynku wtórnym obligacji oraz wydarzenia mające mieć miejsce w aktualnym tygodniu:

- Podsumowanie tygodnia: Emisja PKN rozgrzeje rynek

- Tygodniowy raport z rynku Catalyst 20-26.V.2013 r.

Jak przed tygodniem wspominaliśmy - WIBOR idzie w dół i ostro wyprzedza spadki referencyjnej stopy procentowej (która i tak pikuje w dół mimo rekordowo niskiej inflacji), a konsekwencją tego są kolejne obniżki oprocentowania depozytów w bankach. Oto aktualny (ale na ile dni?) ranking lokat:

- Aktualizacja rankingu lokat maj 2013

 

 

inwestowanie w akcje