Utworzono: czwartek, 30, maj 2013 Redaktor

Obligacje PKN Orlen na rynku pierwotnym dla inwestorów indywidualnych

inwestycja alternatywna względem lokatRuszyła kampania promująca obligacje korporacyjne na wielką skalę wśród inwestorów indywidualnych. W telewizji w jednej reklamie zebrano całą masę najlepszych współczesnych sportowców - to musiało sporo kosztować emitenta, być może to najdroższa reklama w Polsce? Znamy już szczegóły emisji obligacji spółki PKN Orlen. Jest to emisja na pierwotnym rynku dla inwestorów indywidualnych i to z minimalną kwotą zapisu równą 100 zł (cena 1 sztuki obligacji). Papiery czteroletnie o zmiennym oprocentowaniu WIBOR6M + 1,5%, wartość ta zdecydowanie nie zachwyca, bo na dzień dzisiejszy wynosi zaledwie 4,16%, mimo to jest to inwestycja alternatywna względem najlepszych lokat, których oprocentowanie również spada. Maksymalnie spółka chce pozyskać 1 mld zł (pierwsza transza na kwotę 200 mln będzie trwała do 14 czerwca 2013).

A tymczasem w sprawie Ganta same złe informacje... Władze spółki zaciemniły je, podając niepełną informację o rzekomym dogadaniu się z kluczowymi inwestorami co do zamiany starych obligacji na nowe. Z drobnymi posiadaczami obligacji ani z mediami spółka nie chce się zbytnio kontaktować:

- Gant Development milczy na temat niespłaconych obligacji i odsetek

Odpowiedź na pytanie, dlaczego przy wzrostach na głównym parkiecie nie mamy podobnej tendencji na NewConnect otrzymamy w artykule:

- New Connect nie reaguje na hossę

Giełdowych źródeł nigdy za mało, mawiają niektórzy. Informujemy zatem o pojawieniu się nowego magazynu dotyczącego rynków akcji:

- Market Voice Magazine

Wielokrotnie pisaliśmy o współczesnych kantorach internetowych, oto kolejny zestaw cennych uwag dotyczących praktycznej wymiany walut w sieci:

- Wymiana walut.

Pozostając w temacie walut, a dokładniej banknotów - okazuje się, że w Polsce wciąż aż 82% wszystkich transakcji płatniczych przeprowadzanych jest za pomocą gotówki! Przelewy to zaledwie 1,6%, a przy użyciu kart odbywa się 16,5% transakcji. Krótko mówiąc, Polacy są wciąż biedni, bo głównie ci bogatsi mają nawyk i możliwości płacenia kartą. Potwierdza to też liczba dorosłych Polaków nieposiadających konta bankowego (23%). I dlatego tak popularne są Biedronki i nadal płatności na Poczcie (biedni zawsze mają pod górkę, bo mając mało, płacą jeszcze sowite prowizje od comiesięcznych opłat, nie wspominając już o marnowaniu czasu na wycieczki i stanie w kolejkach...).

Kolejny artykuł stoi nieco obok inwestowania, ale tylko pozornie. Inwestor to często właściciel jakiegoś biznesu, który potrzebuje zarządzać własnym czasem i finansami - a tu przykład, z kim czasem przychodzi mu współpracować:

- Pośrednik? Ja dziękuję, przynajmniej za takiego

A na koniec przypominamy o naszym dziale, w którym prezentujemy wyselekcjonowaną wiedzę. Ostatnio opublikowaliśmy interesujące podsumowanie, zbiór pomysłów na własny biznes:

- Pomysły na zarabianie - własny biznes

 

 

obligacje korporacyjne