Utworzono: czwartek, 13, czerwiec 2013 Redaktor

Dinozaur pożera grzecznego pana z Nordei + analiza maja (fundusze, Catalyst, inflacja)

emisje na rynku pierwotnym obligacji korporacyjnychW maju WIBOR spadał w szaleńczym tempie, aby zakończyć to w pierwszych dniach kwietnia. Co ciekawe po ostatniej decyzji RPP o obniżce stóp procentowych, wskaźnik ten (3M i 6M - bo te są interesujące dla posiadających obligacje) minimalnie wzrósł o kilka punktów bazowych. Czy ogłoszony dziś poziom inflacji w maju 2013 na poziomie 0,5% zmieni tą sytuację, czy też banki ubiły już dno i czeka nas okres stabilnych poziomów WIBORu - czas pokaże.

Poniżej analiza maja na rynku Catalyst oraz funduszy inwestycyjnych, do których ludzie zaczęli masowo przenosić swoje środki z lokat bankowych z powodu malejącego oprocentowania:

- Raport o obligacjach DM BPS: Koniec hossy

- Akcje przyniosły zyski, obligacje straty

A na rynku pierwotnym obligacji korporacyjnych też zbierane są żniwa. Właśnie trwa kolejna emisja obligacji Getin Noble Bank o procentowaniu WIBOR6M + 3%, minimalne zapisy to 25 000 zł (pula 170 mln zł). Natomiast PKN Orlen zakończył przed terminem zapisy na papiery serii B, bo kolejna pula 200 mln zł została wyczerpana. Uspokojenie pojawiło się też wśród posiadaczy obligacji Ganta, który próbuje zastosować długodystansową politykę emisji konsolidacyjnych na sporą kwotę 195 mln zł (prawie tyle, co Orlen). Pozostaje pytanie, czy faktycznie w całości objęte zostaną te trzyletnie papiery spółki, która ma poważne problemy ze spłatą przeterminowanych już wcześniejszych serii obligacji?

- Gant wyemituje obligacje o wartości 195 mln zł

A na rynku bankowym sytuacja się zagęszcza. To informacja dnia: PKO BP kupi za ok. 2,83 mld zł Nordea Bank Polska, Nordea TunŻ oraz Nordea Finance Polska. Nordea nie potrafiła rozwinąć skrzydeł w naszym kraju na tyle skutecznie, aby skutecznie funkcjonować, nie sprawdził się w Polsce ich skandynawski model oparty o kredyty walutowe (pamiętacie tego grzecznego pana z reklam? - dziś pożre go największy polski gracz, którego ambasador marki był ostatnio widziany nawet na Marsie).

 

 

obligacje korporacyjne