Utworzono: niedziela, 23, czerwiec 2013

Kiedy wystawia się fakturę VAT, a kiedy rachunek?

Kiedy wystawia się fakturę VATCo pewien czas publikujemy wpisy na temat działalności, czyli jak prowadzić własny biznes. Dziś przy okazji dyskutowanych zmian w prawie (od 2014 roku będzie można odliczać połowę VATu wydanego na paliwo do firmowego samochodu), napiszemy nieco o podatkach i fakturach. Polskie prawo podatkowe wymaga, aby każda osoba prowadząca własną firmę była w stanie udokumentować sprzedaż albo świadczone usługi. Oznacza to, że wszyscy przedsiębiorcy muszą być w stanie wystawić rachunek lub fakturę VAT. Jednak jest to kwestia, która budzi wiele wątpliwości, w szczególności dla początkujących biznesmenów, a także dla osób nieobeznanych z systemem podatkowym.

pudelko faktura small businessPodstawowa różnica przy wystawianiu dokumentów polega na tym, że faktury są dawane przez osoby, określane jako podatnicy VAT (popularnie nazywani VAT-owcami), a rachunki wystawiają osoby, w przypadku rezygnacji z tego podatku. Na pierwszy rzut oka oba dokumenty wyglądają bardzo podobnie. Podstawowa różnica jest taka, że na rachunku musi znaleźć się podpis osoby, prowadzącej działalność, a na fakturze może go zabraknąć. Każda faktura musi posiadać następujące elementy: numer porządkowy, dane osobowe obu stron umowy, termin i sposób zapłaty, nazwę sprzedanego przedmiotu (lub wykonanej usługi), datę oraz wszelkie wartości liczbowe takie jak: kwota netto, brutto, kwota podatku, cena całkowita, cena jednostkowa.

pudelko faktura small business handelRachunek wymaga podania mniejszej ilości informacji, jest ważny, jeśli znalazły się na nim: dane sprzedającego i kupującego, numer rachunku, data, ilość i rodzaj towaru, cena. Porównując, faktura VAT jest bardziej skomplikowanym sposobem dokumentacji sprzedaży. Dla początkującego przedsiębiorcy faktura może się wydawać bardzo skomplikowanym dokumentem, ponieważ trudno jest go wypełnić. Z tego powodu wiele firm korzysta z usług biur księgowych, zlecając im fakturowanie.

Niektórym osobom zależy na oszczędnościach, dlatego starają się prowadzić księgowość samodzielnie. Jest to jak najbardziej możliwe, na rynku jest wiele różnych aplikacji, pomagających prowadzić dokumentacje. Wystarczy, aby przedsiębiorca znalazł program do faktur, którego obsługi jest w stanie się nauczyć i może samodzielnie zająć się tą częścią księgowości. Jest wiele różnych narzędzi, część z nich jest płatna, część nie. Warto czasami skorzystać z krótkiego kursu organizowanego przez biura rachunkowe, ponieważ jest to dobra okazja do nauki fakturowania.

 

 

podatki,podatek vat