Utworzono: czwartek, 04, lipiec 2013 Redaktor

Rynek pożyczek pozabankowych okiem KNF

pożyczkiDziś wpis gościnny mówiący o działaniach bardzo aktywnej ostatnimi czasy instytucji, jaką jest KNF. Ostatni raport z czerwca 2013 Komisji Nadzoru Finansowego o sytuacji banków w 2012 roku przyniósł kilka ciekawych informacji w temacie rynku pożyczek pozabankowych. Co prawda poświęcono mu tylko 7 stron, ale jest to chyba pierwsza sytuacja, kiedy poważna instytucja analitycznie podchodzi do niedużego segmentu usług finansowych.

Autorzy na początku zwracają uwagę na problem braku kompletnych danych oraz problem sposobu ich prezentacji różny w firmach pożyczkowych i instytucjach finansowych (banki, SKOKi). Firmy pożyczkowe najczęściej posługują się sumaryczną kwotą udzielonych pożyczek w danym okresie, natomiast instytucje sumą bilansową na jego koniec.

Mimo tego, iż wielkość rynku pozabankowego ustalona została na podstawie oszacowania, zdaniem autorów rozgłos, jaki towarzyszy firmom z branży (szczególnie ostatnio), jest bardziej zjawiskiem medialnym niż mającym oparcie w faktach. Skala rynku jest bowiem marginalna w porównaniu do kredytów bankowych. Również – w ocenie KNF - działania regulacyjne wbrew obiegowym opiniom nie doprowadziły do migracji klientów z sektora bankowego do pozabankowego.

Analiza sprawozdań finansowych lidera pożyczek pozabankowych w Polsce – grupy IPF plc (działającego pod marką Provident) pokazuje umiarkowany wzrost portfela pożyczkowego między 2008 a 2012 rokiem. Co ciekawe firma odnotowała spadek w pokryzysowym 2009 roku, co przeczy tezie jakoby kryzys finansowy był stymulatorem sektora pozabankowego. Prawdą jest to, że w trudnych czasach ludzie (szczególnie już zadłużeni ponad miarę) gotowi są zaciągać kolejne zobowiązania nawet po wyższej cenie, ale z drugiej strony pożyczkodawca odrzuca osoby bez zdolności kredytowej, co pokazuje, że również w sektorze pozabankowym obowiązują identyczne zasady ekonomii. Z kolei szybszy wzrost firm bardziej niszowych np. internetowych tłumaczony jest zjawiskiem niskiej bazy. Ale nawet i tutaj raport wskazuje, że jeden z liderów rynku internetowego musiał w zeszłym roku odwołać prognozy finansowe.

Ta część raportu koncentrowała się na niedużych pożyczkach bez zabezpieczenia. Inne segmenty tego rynku np. pożyczki pod zastaw samochodu albo nieruchomości nie były przedmiotem badania.

Marcin Michalak

 

 

 

 

autopożyczka