Utworzono: środa, 24, lipiec 2013 Redaktor

Serial bankowy trwa + tygodniowy przegląd Catalyst

fundusz obligacji skarbowychSerial bankowy trwa - zmienia się polska bankowość zdecydowanie niekorzystnie. Z powodu ciągłych pomysłów łączenia banków zagęszcza się idea monopolizacji rynku - braki konkurencyjności zawsze dla klientów nie są przyjazne. Do tego według badania "Jakość na bank" prowadzonego przez TBS Polska w ciągu ostatnich 4 lat liczba placówek bankowych zmniejszyła się w Polsce z 15 000 do 13 800 czyli o 1200. Wynika to podobno z faktu, iż do oddziałów banków przychodzi coraz mniej ludzi, zapewne część korzysta z bankowości elektronicznej i bankomatów. Nie wiadomo jednak, jaki wpływ na to miała kampania zachęcająca do korzystania z oferty Banku Pocztowego i czy wliczono okienka pocztowe jako placówki bankowe w tym badaniu.

inflacja i stopy procentowe RPPOstatnio opisaliśmy, w jaki sposób uzależnione są zyski funduszy obligacji skarbowych od wskaźnika inflacji i poziomu stóp procentowych, czyli od lokalnych czynników rynkowych. Po kilku dniach pojawił się w sieci kolejny artykuł, tym razem sugerujący podobną zależność, która przewiduje wzrosty na polskiej giełdzie w sytuacji zmiany tendencji poziomu stóp procentowych NBP z malejącej na rosnącą - oba te schematy mają to do siebie, że nie przewidują wpływu czynników zewnętrznych, czyli sytuacji na światowych giełdach. Ponadto dochodzi w obecnym okresie jeszcze niekorzystny czynnik w postaci niepewności co do dalszych rozstrzygnięć w sprawie OFE, a to będzie miało mocne przełożenie w kursach giełdowych.

Bieżące informacje z rynku obligacji korporacyjnych są mieszanką wieści o terminowych wykupach papierów spółek, jak i o dalszych problemach z wykupem czy o nieprzestrzeganiu terminowych wypłat odsetek (choćby sytuacja GantaDigate i wielu innych spółek z Catalyst).

I jeszcze na koniec przegląd kont bankowych oferujących cashback, czyli różne premie za zakupy kartą:

- Gdzie jest jeszcze cashback - lipiec 2013

 

 

aktualności na Catalyst