Utworzono: sobota, 17, sierpień 2013 Redaktor

Biednemu wiatr zawsze w oczy... część 9

racjonalne oszczędzaniePodstawową więc kwestią na drodze do szczęścia jest zaspokajanie swoich potrzeb jak najmniejszym nakładem zasobów” - taki wniosek przedstawia autor artykułu na temat rozwiązywania osobistych problemów finansowych. No właśnie, porady często są dość proste i można je traktować jako mantrę dla chcących oszczędzać, którą można powtarzać do znudzenia, a ludzie i tak nie skorzystają, bo jak tu rzucić ulubione fajki?

Instruktaż (a dokładniej dwa), jak wydajnie prowadzić domowy budżet - dzięki temu pieniądze nie będą poza kontrolą przeciekały przez palce:

- 5 kroków do lepszego budżetu domowego

Finanse osobiste to nie zawsze coś, co dotyczy jednej osoby. Najczęściej trzeba prowadzić wspólny rodzinny budżet i tu przyda się doskonałe opracowanie dla zespołowego podejścia do oszczędzania w rodzinie:

- 7 zasad, które pomogą zachęcić rodzinę do oszczędzania

Na pewno korzystnym rozwiązaniem dla domowego budżetu będzie skorzystanie z bardzo wartościowej analizy sieci sklepów, w których warto robić korzystne zakupy (choć wśród wyników jakoś dziwnie mało hipermarketów, np. brak według mnie bardzo atrakcyjnego cenowo Auchan):

- Gdzie lubimy, a gdzie powinnyśmy robić zakupy?

Robiąc zakupy, zastanów się, czy faktycznie oszczędzasz, kupując wiele tanich produktów, postaw raczej na jakość. A jeśli już robić tanie zakupy, to niech to będzie sprytnie zrobione, wiele sugestii można uzyskać w serwisie Niemarkowe.

oświetlenie led kontra jarzeniowe i halogenoweA jak oszczędzać na innych wydatkach? Np. racjonalnie gospodarując energią elektryczną. Długo czekałem na taki artykuł, który niestety potwierdził moje obawy co do oświetlenia LED i rzekomych oszczędności w porównaniu do halogenowych lub jarzeniowych. Zbyt drogie na starcie, a do tego za mało ciepłe jest takie światło... A jak oszczędzić na opłatach za benzynę? Płać właściwymi kartami.

Czasem pojawiają się przed nami nowe problemy, wobec których trudno przejść obojętnie. Przykładem mogą być zagrywki międzynarodowych korporacji choćby z jednorazowymi szczoteczkami elektrycznymi do zębów.

Znany bloger uaktualnił też swój poradnik o tym, jak dorobić po pracy, a to na pewno przyda się każdemu zaangażowanemu w próbę poprawy swojego stanu finansów osobistych.

Na koniec prezentujemy świetne porównanie między cechami ludzi oszczędnych a zwykłymi sknerami, o czym napisano na blogu:

- Jeszcze oszczędny czy już sknera? Jak ich odróżnić?

Sprawdź też poprzedni odcinek naszego cyklu o racjonalnym oszczędzaniu oraz artykuł mocno odnoszący się do nazwy naszego cyklu, choć sam cykl raczej jest podpowiedzią, jak zaradzić na problemy, zwłaszcza te finansowe, a nie jak pławić się w ludzkiej bezradności.

 

 

korzystne zakupy