Utworzono: poniedziałek, 26, sierpień 2013 Redaktor

Ranking lokat - aktualizacja + przegląd rynku Catalyst i możliwości inwestowania w ETFy

ranking lokatNa początku kilka słów o reklamach telewizyjnych. Patrząc na Marka Kondrata w reklamach ING zwyczajnie wyłączam umysł, jednak ostatnio na niego nie zerkałem, a jedynie słyszałem, jak mówił „bankuj mobilnie” - czymże jest to słowo „bankuj”? Czy ma związek z „bankrutuj”. Kto potrafi wyjaśnić, co to jest bankowanie? Może jesteśmy świadkami nowej świeckiej tradycji ogłoszonej przez ING, a dostępnej tylko wtajemniczonym użytkownikom urządzeń mobilnych? Czy to nie równie idiotyczne jak „siedzę na koniu... tyłem”?

Sierpień zbliża się ku końcowi, czas więc odświeżyć dane o aktualnych lokatach bankowych. Oto aktualizacja rankingu lokat bez haczyków. Warto też zastanowić się nad ofertą długoterminową na 3 lata z oprocentowaniem zmiennym obecnie wynoszącym 6,9%, a oferta ta jest dostępna w SK Banku. Pozostając w tematyce banków, warto przeczytać ciekawą analizę tego, czy banki w Polsce są bezpieczne.

Pojawił się niezwykle wartościowy artykuł omawiający zasady działania ETFów czyli pewnej alternatywy do funduszy inwestycyjnych akcji, gdzie mamy wpływ na to, po jakiej cenie dokonujemy w czasie rzeczywistym kupna/sprzedaży tytułów uczestnictwa funduszy ETF, co nie jest dostępne przy zleceniach kupna/sprzedaży jednostek zwykłych funduszy towarzystw inwestycyjnych. Jednocześnie warto zaznaczyć, jak mało popularne jest to narzędzie w naszym kraju, o czym świadczą niskie obroty. Pamiętajmy też o tym, iż już we wrześniu ruszą nowe indeksy na GPW i trzeba liczyć się z tym, że wkrótce trzeba będzie przejść z inwestowania w ETF WIG20 na WIG30.

Przy okazji tematyki akcyjnej warto zerknąć do świeżego zestawienia spółek dywidendowych.

catalyst - wtórny rynek obligacjiNa rynku Catalyst można zarabiać nie tylko dzięki kuponom odsetkowym, ale i na kupnie papierów poniżej nominału. Jest to dość ryzykowna gra, bowiem trzeba mieć świadomość, że można trafić na spółki niewypłacalne, a w ich odnajdywaniu mogą pomóc analizy kursów akcji takich spółek. Jedną z takich niewypłacalnych na dziś dzień (nie mają nawet 16 000 zł na kupon odsetkowy) jest spółka GPF Causa, o której w najbliższych dniach napiszemy znacznie więcej. Na koniec przegląd tego, co działo się na rynku obligacji korporacyjnych, a zostało opublikowane w ostatnich 8 dniach:

- Tydzień na kredyt - komentarz tygodniowy DI Investors

 

 

inwestowanie w ETF