Utworzono: czwartek, 29, sierpień 2013 Redaktor

Konto z debetem czy kredyt gotówkowy?

konto z debetem Dziś trochę informacji dla początkujących, czyli jak działa kredyt gotówkowy (nie mylić z hipotecznym lub samochodowym). Ale najpierw przykład, czym jest i jak działa konto z debetem? Konto bankowe to jeden z najpopularniejszych produktów oferowanych przez krajowe instytucje z sektora finansowego. Jednak w Polsce jeszcze niewiele osób korzysta z niezwykle korzystnego produktu, jakim jest konto z debetem.

A jest to produkt niezwykle przydatny, jego działanie z kolei jest niezwykle proste. Konto z debetem to zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy z dodatkową funkcją, w ramach której bank udostępnia nam dodatkowe środki finansowe. Jeśli posiadamy na przykład na rachunku w Idea Bank (http://www.ideabank.pl/darmowy-debet) 2000 złotych i dostępny debet na poziomie 5000 złotych, to możemy łącznie dokonać zakupów na kwotę 7000 złotych. Jeśli jednak kupimy produkty o mniejszej wartości, na przykład 3000zł, to nasz wykorzystany debet wyniesie jedynie 1000 złotych i od niego będziemy musieli zapłacić odsetki. W dalszym ciągu dostępna kwota wynosić będzie 4000 złotych. Każda kwota wpływająca na rachunek obniży saldo wykorzystanego debetu i jednocześnie zmniejszy naliczane przez bank odsetki.

A czym jest i jak działa kredyt gotówkowy? Nieco innym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy. Jest to umowa zawierana na określony czas, przez który możemy dysponować pieniędzmi pożyczonymi nam przez bank. Kredyt gotówkowy spłacamy przez z góry ustalony okres, a raty które płacimy zawierają w sobie zarówno koszt odsetek czy prowizji, ale także i kapitał – który spłacamy w niewielkich częściach. Wśród dodatkowych kosztów znajduje się między innymi ubezpieczenie, oferowane zazwyczaj jako nieobowiązkowe lecz zmniejszające koszty oprocentowania. Nie można zapominać również o prowizji, która stanowi od zera do kilku procent wartości zobowiązania. Kredyty gotówkowe dla banku są nieco bardziej ryzykownymi produktami, udzielane są najczęściej klientom mało znanym przez bank. To zaś sprawia, że kredyty tego typu są najczęściej wyżej oprocentowane niż konto z debetem.

Które rozwiązanie wybrać? Decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania nigdy nie jest prosta. Choć konto z debetem daje większe możliwości, to jednak nie każdy jest w stanie zapanować nad własną gotówką i pieniądze te często wykorzystywane są do zakupu niepotrzebnych rzeczy. Z kolei kredyt gotówkowy, choć często droższy, możliwy jest zazwyczaj do uzyskania na kwotę wyższą niż debet w koncie. Dzięki temu może być to idealne rozwiązanie na większe wydatki – takie jak remont mieszkania czy zakup sprzętu RTV.