Utworzono: wtorek, 17, wrzesień 2013 Redaktor

Czy 5 lat po upadku Lehman Brothers czas na Słowenię? + Wykopy ekonomiczne

aktualizacja rankingu lokat - wrzesień 2013Ogłoszona wartość inflacji w sierpniu nie zaskoczyła nikogo i wyniosła tyle samo, co w lipcu, czyli 1,1% rok do roku, więc i wskaźniki WIBOR są na stałym poziomie, a i w rankingu lokat jedynie niewielkie zmiany. Co ciekawe, analiza średniej zyskowności lokat w odniesieniu do inflacji pokazuje, że mimo spadku oprocentowania lokat, wypadają one dość korzystnie. My sugerujemy jednak porównywać oprocentowanie lokat do wskaźników WIBOR.

A tymczasem w Słowenii robi się gorąco, polski bank ostrzega przed rychłym bankructwem podobnym do cypryjskiego.

Oto jak Alior Bank podstępem próbuje pozyskać nowych klientów na stałe - bo ich nie interesują Twoje depozyty, dzięki którym mogliby oferować więcej kredytów, oni chcą (podobnie jak ostatnio większość banków) zarabiać na wszelakich prowizjach...

Przechodząc do tematyki rynku Catalyst polecamy analizę perspektyw spółek deweloperskich emitujących obligacje korporacyjne. Ponadto przegląd rynku wtórnego w dwóch odsłonach - pierwszy komentarz Stockwatch oraz drugi opracowany przez DI Investors.

Platforma Wykop.pl umożliwia użytkownikom zamieszczać linki do ciekawych artykułów, które zostały opublikowane w sieci. Postanowiliśmy przeprowadzać selekcję tych już wyselekcjonowanych (i wysoko wykopanych - inaczej mówiąc lajkowanych w terminologii facebooka) artykułów z działu Ekonomia, żeby zaprezentować je naszym czytelnikom. Oto pierwsza dawka sierpniowych wykopów. Zacznijmy od ciągle kontrowersyjnej sprawy wirtualnego pieniądza - bitcoina:

- Amerykański sąd uznaje Bitcoiny za środek płatniczy

A tymczasem pojawiają się nowe propozycje światowego podejścia do walut w obawie przed niepewnością wartości amerykańskiego dolara:

- Chiny proponują nowy system monetarny oparty na złocie zamiast upadajacego dolara

wykop280x125Zawsze powtarzam, że trzeba mieć otwarty umysł - pokazano to na przykładzie nieco niedorzecznego przykładu zarobienia milionów:

- Pomysły za milion dolarów – „Pet Rock”

Czasem prócz otwartego umysłu należy mieć po prostu otwarte szeroko oczy i być czujnym, zwłaszcza rejestrując się na stronach-pułapkach - oto ranking takich stron:

- Czarna lista

Otwarty umysł to domena zarówno bogatych, jak i biednych, jednak pomaga przy tworzeniu swego bogactwa, często się jednak zdarza, że biedni po prostu nie mają czasu na poszerzanie swoich horyzontów, tkwiąc w swych blokadach umysłowych zasianych im w dzieciństwie. Wyniki ciekawych badań opublikowano w magazynie naukowym Science:

- Naukowcy udowodnili, że bieda obniża inteligencję

Kim są banksterzy, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, więcej o zniewolonych obywatelach w artykule:

- Wszyscy jesteśmy niewolnikami banksterów!

A jak zaczyna wyglądać bankowa wersja wielkiego brata? Trzeba już nawet uważać, kogo się ma wśród znajomych na facebooku:

- Chcesz kredytu? Sprawdź facebookowych przyjaciół

Bardzo zaskakująca decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie karnego podatku od nieujawnionych dochodów:

- NSA nie ma wątpliwości: takie działanie jest bezprawne. Rostowski stracił ważną broń

Mimo tego Polacy mają już serdecznie dość represyjnego państwa:

- Polacy: „nie" dla fiskalizmu i opresyjnego państwa


ranking lokat wrzesień 2013