Utworzono: poniedziałek, 14, październik 2013 Redaktor

Samodzielne oszczędzanie lepsze od III filaru + aktualności giełdowe

pierwotny rynek akcjiDość zadziwiający raport przygotowano na Finansomanii. Wynika z niego, że Polacy coraz częściej rezygnują z kart kredytowych - trudno jednak o wnioski, czy są po prostu rozsądniejsi od innych stale zadłużających się narodów (czytaj USA), a może po prostu banki z większą ostrożnością podchodzą do pożyczania Polakom pieniędzy i nie każdy ma szansę skorzystać z karty kredytowej? Wiadomo na pewno, że banki na pewno nie rozpieszczają nas pod kątem opłat za prowadzenie rachunków oszczędnościowych i dołączanych do nich kart debetowych.

W trakcie batalii o przyszłość OFE co pewien czas powracają głosy o potrzebie odkładania w III filarze, jednak ciągle rząd nie oferuje żadnych atrakcyjnych alternatyw. Obecną sytuację IKE i IKZE opisano w pigułce w tym artykule. Osobiście mam wątpliwości, czy inne twory prawne wytrzymają próbę czasu i ktoś zgromadzonych osobiście składek nam nie podpier...li... Politykom ufać nie można ani naszym, ani nawet tym w kolebce demokracji, która tylko drukować dolary potrafi.

I dlatego polecamy samodzielnie oszczędzać na przyszłą emeryturę, bo obecne analizy zasobności kont Polaków nie wyglądają zachęcająco.

Ciekawy wskaźnik giełdowy przeanalizował na swoim blogu Wojciech Białek. Z kolei Michał Stopka pokazał główne założenia, jak interpretować rynek akcji w długim horyzoncie czasowym z punktu widzenia zysków i poziomu ryzyka - to bardzo ważny i pouczający artykuł.

rynek catalystNa styku rynku akcji i obligacji korporacyjnych pojawia się silny sygnał o rychłym ogłoszeniu upadłości Ganta (no chyba, że sąd zadecyduje inaczej). Chcąc uniknąć zbyt dużego ryzyka inwestowania w papiery takich firm warto pomyśleć o dywersyfikacji portfela obligacyjnego, a zapewnia nam ją zakup jednostek uczestnictwa funduszy obligacji korporacyjnych - dwa aktualnie najlepiej spisujące się fundusze oferowane są tu, o czym świadczy raport porównujący kategorie funduszy obligacyjnych. Natomiast w przypadku portfeli akcji warte rozważenia są fundusze akcji lub zyskujące bardzo powoli popularność ETFy. To dzięki takim ETFom, lokatom, czy spółkom dywidendowym można samodzielnie i minimalnymi prowizjami inwestować w lepszą przyszłą emeryturę.

Inwestorom bardziej zaznajomionym z rynkiem pierwotnym akcji sygnalizujemy możliwość zapoznania się z informacją o emisji akcji PKP Cargo, zapisy trwają do 21 października 2013. Dodatkowe analizy pod tym linkiem.

 

 

samodzielne oszczędzanie