Utworzono: piątek, 01, listopad 2013 Redaktor

Czy warto założyć lokatę walutową?

EurobankBardzo często podczas dyskusji o naszych prywatnych środkach finansowych możemy spotkać się z twierdzeniem, że „ile ludzi, tyle banków”. Ciężko się z nim nie zgodzić. Należy jednak zaznaczyć, że jest to dobra sytuacja, gdyż dzięki temu mamy bogaty i szeroki wybór różnego rodzaju instrumentów finansowych. Banki oferują dziś konta osobiste, kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe, kredyt mieszkaniowy, konto oszczędnościowe czy lokatę terminową. Kredyty, lokaty euro, możliwość prowadzenia rachunku przez Internet, to tylko niektóre z możliwości jakie oferują nam dziś banki. Dzisiejszy artykuł poświęcimy natomiast walutom. Jeśli jesteśmy klientem indywidualnym, posiadamy wolną gotówkę i chcemy ulokować ją w banku, to mamy dwie możliwości odnośnie lokat walutowych. Możemy otworzyć lokatę w walutach obcych lub w naszych polskich złotówkach. Którą wybrać i dlaczego? Zapraszamy do lektury.

Różnice w oprocentowaniu

Jeśli chcemy wybrać najlepszą dla siebie lokatę walutową, nasz wybór powinien zależeć przede wszystkim od porównania wysokości oprocentowania lokat oraz od analizy zmian kursu danej waluty w dłuższym czasie, np. patrząc na ostatnie dwa lata. Zazwyczaj takie właśnie depozyty bankowe w walutach obcych mają niższe oprocentowanie niż lokaty złotowe. Spowodowane jest to stopami procentowymi, które w Polsce są wyższe, niż w wielu krajach rozwiniętych. Należy jednak pamiętać, że wszelkie zyski z lokaty walutowej mogą zostać zniweczone przez wahanie kursu złotego. Jeśli bowiem kurs np. dolara do złotego znacznie się obniży, to na takiej lokacie stracimy. Jeśli natomiast kurs dolara wzrośnie, wówczas automatycznie nasze pieniądze zarobią same na siebie.

Waluta bardziej ryzykowna, ale często przydatna

Właśnie ze względu na wspomniane wahania kursu walut lokowanie w waluty jest znacznie bardziej ryzykowne niż w złote. Lokaty walutowe warto wybierać wtedy, gdy spodziewany jest wzrost kursu waluty, w którą chcemy zainwestować. Dlatego też punktem wyjścia powinna być lokata w złotówkach, a decyzję o lokacie walutowej należy skonfrontować przede wszystkim z aktualnymi prognozami kursu walutowego, które znajdziemy w serwisach makroekonomicznych lub na stronach wielu banków - np. Eurobanku. W skali roku możemy bowiem wiele zyskać, ale też bardzo wiele stracić. Podobnie jak na funduszach inwestycyjnych, które również swoje środki lokują w złotówkach lub na rynkach zagranicznych. Przyjmuje się, że zwłaszcza ci zamożniejsi powinni w zdywersyfikowanym portfelu posiadać minimum 5% swoich środków w walucie obcej, a wahania kursu w dłuższym czasie służyć mogą do powiększania wielkości tego portfela walutowego, przy założeniu, że i tak od czasu do czasu wybieramy się na zagraniczne wycieczki, płacąc na miejscu w euro lub dolarach. A do czasu kolejnych wydatków warto, aby pieniądze procentowały na lokacie. Decyzja należy do Was. Życzymy zysków. Powodzenia!

 

 

Czy warto założyć lokatę walutową