Utworzono: wtorek, 12, listopad 2013 Redaktor

Inwestowanie zgodne z analizą fundamentalną + aktualności

analiza fundamentalnaZanim o rynku giełdowym, najpierw nieco dramatyzmu. Kolejne niepokojące informacje dotyczą propozycji pozbawienia obywateli Unii Europejskiej 10% ich oszczędności. Czy faktycznie nie dotknie to Polski (jako nieposiadającej waluty euro), tego nie wiemy, jak i tego kiedy taka grabież nastąpi i czy na pewno tylko na 10% się skończy? I czy dotyczyć to będzie tylko systemu bankowego (depozyty i lokaty). Bo jeśli tak, to jest to duża zachęta do zainwestowania w papiery giełdowe (akcje i obligacje), co zamrozi kapitał, który nie będzie widoczny na ROR, no bo chyba nikt nie przechwyci nagle pakietów akcji z naszych kont? Tak samo uchronić się można, przeznaczając gotówkę na złoto, srebro czy inwestycje w grunty lub mieszkania na wynajem.

Oto jak wpłynęła błyskawiczna emisja obligacji PKN Orlen na kurs jej poprzednich serii - ceny poszły w górę! Na rynku obligacji korporacyjnych w ostatnim okresie sporo się działo, o czym w raporcie tygodniowym.

Oto przykład analizy spółki Forte według Michała Stopki. Ciekawą analizę solidnej spółki przedstawił także na swoim blogu Longterm, chodzi o dinozaura PKO B.P.:

- PKO Bank Polski – analiza spółki

Fundusz inwestycyjnySkoro już o spółkach giełdowych mowa, to chciałbym się odnieść z małą polemiką wobec teoretycznie dobrego opracowania, na temat zestawienia spółek, na których można jeszcze (po dość sporych wzrostach giełdy w ostatnim czasie) zarobić. Analiza fundamentalna, to trudny kawałek chleba i jeśli ktoś chce, aby mieć w portfelu do 30 spółek, to muszą być one (jak i pewne grono tych odrzuconych wstępnie) rzetelnie przeanalizowane, a to już wymaga ogromnej ilości czasu - aby dobrze to robić, trzeba być zawodowym inwestorem (czyli nie wykonywać innego podstawowego zawodu w wymiarze 8h dziennie, a to po to, aby mieć czas na ciągłe analizy raportów tak wielkiej liczby spółek). Nie każdy może sobie na to pozwolić. No chyba, że faktycznie będziemy tylko naśladować ruchy funduszu inwestycyjnego, który taką pulę papierów może mieć w swym portfelu. Ale i tu są dwa problemy - informacje o składzie portfela funduszu dostajmy rzadziej, niż należy, by naśladować dany fundusz, a ponadto nie należy się sugerować danymi historycznymi i wybierać ten fundusz, który ostatnio mocno pobił rynkowe wskaźniki, bo w długim okresie wartość jego akcji może próbować wrócić do średniej (czyli zyskiwać aktualnie mniej, niż średnia).

Lepiej więc ograniczyć się do kilku, ale dobrze przebadanych i mieć jeszcze czas na życie pozagiełdowe. Po drugie zestawienia sortowane z uwzględnieniem pozycji Zysk (liczony rok do roku) nie zawsze oddają rzeczywistość, jest bowiem wiele spółek, w których trzeba uwzględniać kilkuletnie cykle i uśredniać zysk wieloletni, przy założeniu, że spółka nie ma problemów i zrealizuje kolejny cykl na nie gorszym poziomie, niż to było wcześniej - stąd choćby takie dziwnie wysokie wskaźniki odnotowuje obecnie CD Projekt. Nieco więcej przydatnych porad dla inwestorów o tym, jak selekcjonować spółki, w poniższym artykule:

- Analiza fundamentalna- wybór spółki

A na koniec jeszcze opis dwóch książek z zakresu prowadzenia biznesu i inwestowania:

- Te małe seksowne cyferki - Jak rozwinąć biznes przy użyciu danych, które już mamy.

- Recenzja - Curtis M. Faith - Spekulacja intuicyjna

 

 

inwestowanie na giełdzie