Utworzono: piątek, 15, listopad 2013 Redaktor

Najlepsze konta osobiste i oferty obligacji - listopad 2013

obligacje korporacyjne PKN Orlen i KRUKZaczynamy od szybkiego rzutu okiem na to, co działo się ostatnio na rynku obligacji korporacyjnych. Jako że nie publikujemy informacji codziennie, w przypadku obligacji PKN Orlen wiedza już w momencie publikacji może okazywać się historyczna. W tym tygodniu bez większych zapowiedzi pojawiła się w ofercie seria D obligacji tej spółki i to tuż po tym, jak w ubiegłym tygodniu w ciągu jednego dnia seria C została całkowicie wyssana przez rynek pierwotny. W PKN Orlen pomyśleli więc, że nie czas na dobre maniery, wystarczy rzucić wygłodniałym inwestorom to, co ponoć i tak się im opłaci. Przed wakacjami uplasowano 2 serie z oprocentowaniem zmiennym WIBOR + 1,5%, seria C dawała już tylko marżę 1,4% ponad wskaźnik zmienny, a skoro i to było smakowitym kąskiem, to rzucili też i czwartą emisję z marżą już tylko 1,3%, co obecnie daje oprocentowanie ledwie 4% w skali roku.

Prawdopodobnie w ich ślady pójdzie KRUK, która to spółka postanowiła wysondować sprawę i wypuścić emisję tym razem publiczną (z małym progiem wejścia jak się można domyślać, skoro jedna obligacja kosztować ma 100 zł, a nie standardowo 1000 zł), oferując 4% ponad WIBOR 3M. Jeśli i tu ludzie rzucą się nadmiernie, to zapewne wkrótce doczekamy się emisji z niższą marżą.

najlepsze konta osobisteWarto także zapoznać się listą najlepszych kont osobistych z listopada 2013.

I na koniec przejdźmy do rynków giełdowych i międzynarodowej sytuacji finansowej. Proponujemy zapoznać się z analizami spółek PZU S.A. oraz Grajewo. Warto też poczytać o wątpliwościach na temat najbliższej sprzedaży akcji spółki Netwag na rynku pierwotnym:

- Po PKP Cargo kolej na Newag. Kogo skusi polski Warren Buffett?

O trendach na światowych giełdach decyduje od pewnego czasu jeden wskaźnik:

- Liczy się tylko QE

A jak trąbi już rosyjska opozycja, z powodu działań drukowania pieniędzy przez USA, swymi wypowiedziami chcą oni wesprzeć pozbycie się dominującej roli dolara na światowym rynku:

- Rosja wymierza kolejny policzek USA

 

 

emisje akcji i obligacji