Utworzono: wtorek, 19, listopad 2013 Redaktor

Emisje obligacji i akcji - czy w każdym przypadku to okazja?

ranking lokat bankowychBanki nie mają ostatnio dobrej opinii wśród Polaków, rekordowo niskie stopy procentowe przekładają się na wyjątkowo niskie oprocentowanie lokat - oto najnowszy ranking lokat:

- Aktualizacja rankingu lokat bez haczyków listopad 2013

Równie nieciekawie jest w odniesieniu do innych usług, w tym najważniejszej - dostępu do swoich pieniędzy. Po tak wielu awariach w PKO B.P. w tym roku należy się głęboko zastanowić nad bezsensownie traconą opinią na temat marki banku przy jednoczesnym wydawaniu w błoto pieniędzy na kampanie reklamowe... Nie tylko ta sieć jest podatna na awarie. Również Euronet ma problemy, szykowany jest nawet pozew zbiorowy przeciw tej sieci bankomatów.

Bardzo ciekawie prezentuje się wywiad z zarządzającymfunduszem obligacji korporacyjnychKBC GAMMA, z którego dowiadujemy się ciekawej rzeczy, że aż 35% obligacji fundusz kupuje na rynku wtórnym (zapewne spora część to uzgodnienia między innymi funduszami, tego już nie podano, nie wiadomo więc, jak dużo ruchu przechodzi przez Catalyst jako zwykłe operacje wpływające na kurs danego papieru wartościowego). A co słychać na samym rynku wtórnym, oto podsumowanie ostatnich wydarzeń w dwóch odsłonach:

- Tygodniowy raport z rynku Catalyst 18-24.XI.2013 r.

- Tydzień na kredyt - komentarz tygodniowy DI Investors

Nadal nie wiadomo, co dalej z Gantem, sąd gra na czas i odroczył decyzję o rodzaju upadłości spółki do 11 grudnia. Wiemy już natomiast wszystko na temat publicznej dość atrakcyjnej emisji obligacji Kruka, której zapisy rozpoczną się za tydzień. Minimalna kwota to 10 000 zł przy oprocentowaniu w skali roku wynoszącym WIBOR3M + 4% (papiery są czteroletnie, lecz z możliwością wcześniejszego wykupu na żądanie emitenta).

Analiza fundamentalnaNieco więcej wiadomo już o emisji akcji spółki Energa, wokół której jest sporo znaków zapytania, czy cena emisyjna zostanie właściwie przeliczona i czy da się na tych akcjach zarobić w najbliższym czasie. Wszyscy w sieci zajmują się głównie przedrukiem informacji prasowych co do emisji, nikt nie zadał sobie jednak trudu, aby sprawdzić, gdzie na te papiery zapisać się można, a które biura maklerskie tego nie oferują... Trudno też znaleźć aktualne realne opinie i wyceny spółki na dziś i najbliższe miesiące.

W ostatnim czasie częściej przyglądamy się blogosferze finansowej pod kątem analizy spółek giełdowych. Preferujemy głównie analizę fundamentalną, bo analiza techniczna często pozbawiona jest rozsądku i brzmi tak „będzie rosło albo spadało - zależy w jaki twór wykres się przekształci i która to jest fala”, najlepszym przykładem jest próba analizy spółki Kino Polska (tak to jest, jak autor chce się z każdej strony zabezpieczyć, żeby nie dało się mu potem zarzucić nietrafnego przewidywania przyszłych ruchów na kursie danej spółki):

- Zniesienie Fibo dla KINO POLSKA

Warto w przypadku rynku akcji rzucić okiem choćby na zestawienie spółek według zasad siły relatywnej:

- Siła Relatywna w Grze

Ciekawą analizę tego, że wcale nie jesteśmy na szczycie giełdowej hossy przedstawiono na blogu:

- Rekordowe napływy do funduszy akcyjnych-koniec hossy?

 

 

inwestowanie w akcje Energa