Utworzono: piątek, 13, grudzień 2013 Redaktor

mBank po trupach do celu - tylko czy warto? + najlepsze lokaty grudzień 2013

najlepsze lokaty grudzień 2013Zaczynamy od prezentacji najlepszych lokat na grudzień 2013, których obszerne zestawienie zebrano na tym blogu.

Największy światowy koncern Microsoft mimo wielu potknięć stara się szanować swych klientów, do dziś w jego systemach operacyjnych można sobie powyłączać wszelakie pierdolniki i ustawić „wygląd klasyczny”, czyli wizualnie wygląd przypominający WindowsNT4.0 (pierwowzór XP i 7-ki). Niestety mBank ma w głębokim poważaniu przyzwyczajenia klientów i zabiera im możliwość korzystania z czytelnego systemu transakcyjnego na rzecz kolorowego miszmaszu. Początkowo oba rozwiązania były oferowane jednocześnie, ale w 2014 roku ma się to zmienić.

Oto kilka cytatów czytelników, którzy wyrazili swoją opinię pod powyżej linkowanym artykułem: „po pół roku używania stwierdzam, że to cholerstwo nie jest intuicyjne”, „zmieniłem operatora telefonu po 12 latach to i bank po 10 dam radę”, „sam zespół mbanku przyznaje, że nowy system jest tak wspaniały i intuicyjny, że potrzebne są filmy instruktażowe żeby się go nauczyć, gratulacje”, „Jeśli chodzi o nowy serwis, to niestety trudno go ogarnąć. Za dużo opcji, zakładek”, „jest tak kolorowy że chce się rzygać” itd. Nie zauważyłem żadnej opinii popierającej działania mBanku poza jego pracownikiem, który robi to, za co mu płacą...

Jedne banki strzelają sobie w stopę, inne mają zamiar się rozwijać, jak choćby Invest Bank przemianowany na Plus Bank, który rozbłyśnie w 2014 roku:

- NOWY BANK – PLUS BANK

Sięgając jeszcze szerzej do bankowości w skali Unii Europejskiej możemy już złapać się za głowę - Cypr był faktycznie tylko testem, bo właśnie ustalane są szczegóły znormalizowania takiej kradzieży pieniędzy obywatelom za nieudolność zarządzania bankami (a to często pensje zarządów i ich najważniejszych pracowników pogrążają do reszty banki, które bywają w złej kondycji finansowej, bo wcześniej pracownikom zależało tylko na pozyskaniu premii za chwilowe podkręcenie parametrów banku, które to działania w długim czasie mają niekorzystny wpływ na rentowność owego banku).

Kończąc tematykę bankową prezentujemy wizję niedalekiej przyszłości, czyli jak działają oddziały banków bez pracowników:

- Schyłek placówek bankowych? Oto pierwszy oddział-automat. Załatwisz tu prawie wszystko

Aktualności z parkietu obligacji korporacyjnych, czyli podsumowanie ostatnich dni:

- Tygodniowy raport z rynku Catalyst 09-15.XII.2013 r.

rynek catalystDodajmy do tego nowsze doniesienia w sprawie nieszczęsnej spółki Causa, na temat której to kłopotów pisaliśmy wcześniej. Wynika z nich, iż GPW zawiesiła obrót obligacjami spółki. Kolejną nieciekawą wiadomością jest pierwszy przypadek spółki, która mając tak wysoki rating AA+ (wg Stockwatch), poinformowała, że nie wykupi swych obligacji w terminie - chodzi o spółkę East Picture.

W odniesieniu do obligacji korporacyjnych mamy też niekorzystny sygnał na temat zawieszenia na 2 tygodnie realizacji umorzeń jednostek Subfunduszu Dłużnych Papierów Korporacyjnych Copernicus - jednego z najlepiej przez nas do tej pory postrzeganego funduszu ze względu na jego stabilność wycen. Być może to sygnał do tzw. promocji na rynku Catalyst (dużej podaży dobrych obligacji), bowiem gdzieś fundusz musi pozyskać gotówkę.

A na GPW w kończącym się tygodniu jedno duże wydarzenie, jakim był nieudany debiut akcji Energi. Na zakończenie jeszcze recenzja książki dla początkujących inwestorów giełdowych:

- Inwestowanie w jednej lekcji i inne książki


najlepsze lokaty grudzień 2013