Utworzono: wtorek, 17, grudzień 2013 Redaktor

Inwestycje alternatywne - podsumowanie 2013

Amber Gold, Mizar ProfitPrzyszedł czas na podsumowanie tego roku (które jest spuścizną afer z roku 2012) w temacie inwestycji alternatywnych. Pokłosiem afery Amber Gold są liczne kontrole prokuratury w firmach o podobnej formie działalności - oto zasady, których należy się trzymać, zarówno będąc inwestorem jak i pożyczkobiorcą:

- Kolejni oszukani przez nieuczciwe instytucje finansowe. Jak się bronić?

A w sprawie samej afery nadal bałagan, dopiero z końcem 2013 mają zostać uporządkowane sprawy poszukiwania wszystkich pożyczkobiorców Ambera, którzy uchylają się od zwrotu pieniędzy (czy to oszust chce oszukać oszusta, korzystając z tego, że Marcina P. zamknęli?). A to spowoduje, że długi trafią do windykacji, czyli syndyk odzyska dużo mniej, niż to wynika z księgowości. Ponadto nie ma chętnych na nieruchomości po spółce, więc w kolejnych przetargach są one wystawiane z malejącymi cenami (i faktycznie przy zaniżonych cenach majątek idzie, ale kilogramy złota ciągle tracą na wartości w depozycie, czyżby syndyk wiedział, że kurs złota ma wzrosnąć?):

- Syndyk sprzeda długi osób, które zaciągały pożyczki w Amber Gold

- Nieruchomości po Amber Gold sprzedane za ponad 4 mln zł

Równie mało dzieje się w sprawie Mizar Profit, do tej pory znany był jedynie komunikat, że „śledztwo prowadzone przeciwko Robertowi M. K. dot. prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej przez osoby działające w imieniu grupy finansowej Mizar Profit i jego przedstawiciela na Polskę Alkor Trade sp z o.o., tj. o przestępstwo z art. 171 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 1997r. prawo bankowe i ewentualnie inne czyny sygn. V Ds. 66/12, decyzją Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce z dnia 20-09-2013r. zostało przedłużone do dnia 28-11-2013r”. Termin minął - żadnych rozstrzygnięć nadal nie widać, bo... śledztwo zostało przedłużone do końca lutego 2014.

Natomiast w innej sprawie jest więcej szczegółów, chodzi o spółkę Nova New (wcześniej znana też pod nazwą Lex Security) - gdzie właściciel przestał spłacać swych inwestorów, reszta ciekawych szczegółów w artykule:

- Szef parabankowej spółki podejrzany o oszustwo

Pożyczki społecznościoweSkończmy z aferami i przejdźmy do nieco innego formatu inwestycji alternatywnych. Oto dwie pierwsze części porad, jak zminimalizować ryzyko inwestowania w pożyczki społecznościowe (oferta przydatna dla tych, którzy nie mają za dużych kwot, a dysponują czasem, który mogą poświęcić na spędzenie go przed komputerem):

- Jak skutecznie ograniczyć ryzyko inwestycji?

- Jak wybrać dobrego pożyczkobiorcę?

Pytanie tylko, czy warto tracić tyle czasu? Na ten temat obszerna wypowiedź potwierdzająca mój negatywny stosunek do zmagania się z Kokosem (zwłaszcza przy aktualnie najniższych w historii stopach procentowych):

- Pożyczki społecznościowe

Materiał wideo na temat inwestowania alternatywnego w sztukę, z którego wynika, że w ostatnim roku obroty na światowym rynku sztuki współczesnej przekroczyły poziom miliarda euro.

A tu dyskusja na temat zbiorowego inwestowania w grunty rolne (warte uwagi są komentarze pod artykułem):

- Akt własności ziemi już za 15% wartości czyli innowacyjny program inwestycyjny

 

 

inwestowanie alternatywne