Utworzono: piątek, 21, luty 2014 Redaktor

Inwestycje alternatywne, czyli afery piramid finansowych

Grand CapitalMiało być o inwestycjach alternatywnych, ale mało ostatnio o tym wieści w sieci, no może poza szóstymi urodzinami Kokosa, czy też pojawieniem się oferty lokaty strukturyzowanej godnej warunków rodem z kasyna.

Dlatego resztę artykułu poświęcimy aferom inwestycyjnym jako przestrogę dla szukających łatwego zarobku. Na początek coś z parkietu giełdowego. O tym jak 10 lat temu korzystano z możliwości przekrętu, który umożliwiała GPW i jak bezradne są organy wymiaru sprawiedliwości wobec przekręciarzy, napisano w artykule:

- Jak zarobić miliony na giełdzie w 100 sekund?

Idą zmiany w zakresie firm pożyczkowych (ich sporą listę można znaleźć tutaj):

- Koniec chwilówek? Rząd wprowadza regulacje rynku pożyczkowego

Jest to pokłosie nie tylko afer takich jak Amber Gold, ale i innych naśladowców, jak choćby założyciela Grand Capital (kolejna afera z 2012 roku):

- Prezes parabanku Grand Capital odpowie za oszustwo

W tym samym nieszczęsnym 2012 roku runęła też inna piramida CiO, obecnie szalonym pomysłem wykazuje się syndyk odpowiedzialny za przeprowadzenie upadłości tej spółki (a sam właściciel nadal na wolności i wygląda na to, że tak pozostanie, bo władza nie potrafi rozprawić się celowymi działaniami piramidalnymi, a nęka jedynie klientów, którzy korzystali z usług trefnych firm.

Piramidy finansowePodobne problemy mają klienci, którzy chcieli bezpośrednio nabyć złoto w tzw. dostawie terminowej, czyli z przedpłatami długoterminowymi, chodzi o spółkę Hyath:

- Kusił monetami i sztabami złota. Prokuratura: To było wielkie oszustwo

Równie źle można trafić w rzekomo nadzorowanych przez KNF i GPW spółkach, a dokładniej operacjach finansowych typu emisje obligacji korporacyjnych. Historię problemów jakie spotkały inwestorów, którzy zetknęli się ze spółką GPF Causa opisaliśmy w ubiegłym roku. Obecnie nikt nie wie, co się dzieje ze spółką (brak kontaktu, strony www, ale za to pojawił się raport - spółka osiąga okrągłe zero przychodów!), a GPW bezradnie może co najwyżej wydać 'zza biurka' decyzję o nałożeniu kary na spółkę widmo - tylko co to zmieni? Czy ktoś wzruszy choćby ramionami, czy GPW złoży wniosek do sądu z braku otrzymania kwoty nałożonej kary - bo nikt jej przecież nie ureguluje - więcej na ten temat w artykule:

- Causa otrzymała karę od Giełdy

Jest światełko w tunelu jeśli chodzi o sprawiedliwość, oto wyrok 8 lat za zbudowanie piramidy finansowej:

- 8 lat za 6 baniek

 

 

inwestowanie w złoto Hyath