Utworzono: wtorek, 01, kwiecień 2014 Redaktor

Najlepsze lokaty (kwiecień 2014) + analiza spółki Próchnik

giełda papierów wartościowychCo prawda mamy 1 kwietnia, ale u nas jak zwykle bez ściemy tylko zbiór samych konkretów. Na początek zestaw najlepszych lokatkont bankowych z kwietnia 2014, a także ranking lokat SKOK:

- Ranking lokat w SKOKach kwiecień 2014

Dorzućmy do tego krótkie podsumowanie na temat bezpłatnych rachunków osobistych, w chwili obecnej udało się wyszukać ledwie 6 takich ofert.

A co jeszcze nowego wraz nowym miesiącem? Na pewno warte odnotowania zmiany w przepisach dotyczących odliczania VATu od samochodów firmowych, jak i rozpoczęcie okresu na zmianę decyzji między ZUS a OFE (w drobny wymiarze składki):

- Okno transferowe otwarte ;-). Pięć argumentów za tym, żeby zostać z OFE. I pięć przeciwko

Ponadto proponujemy zapoznać się z solidną dawką aktualnych informacji z rynku wtórnego obligacji:

- Tygodniowy raport z rynku Catalyst 31.III-06.IV.2014 r.

W całego natłoku informacji o spółkach giełdowych wybraliśmy dwa wpisy. Pierwszy dotyczy analizy ekonomicznej spółki Próchnik S.A. Kolejną analizowaną spółką jest INC, artykuł o tyle warty uwagi, że opisano w nim kilka ogólnych przemyśleń na temat analiz spółek pod kątem inwestowania w ich akcje:

- INC (INVESTcon Group) i o spółkach inwestycyjnych

Inwestowanie na GPWWięcej o technikach inwestowania i doborze spółek w recenzji książkiInwestor Dhandho” Mohnisha Pabrai. A jako przerywnik warty przeczytania proponujemy (dość wiekowy już) artykuł na temat sprawnego działania w zakresie oszczędzania i obrotu gotówką przez jednego z młodych pracowników branży bankowej:

- Codziennie mam darmowy lunch. Prywatne finanse pewnego bankowca

Warto też zauważyć, jak działają (na niekorzyść drobnych inwestorów) współczesne systemy handlu papierami wartościowymi (w tym na naszej Giełdzie Papierów Wartościowych):

- Superszybkie transakcje - narzędzie do okradania drobnych inwestorów?

Na koniec trochę tematów pozainwestycyjnych. Ostatnio pojawił się u nas artykuł na temat możliwości zarabiania na blogach. W ubiegłym tygodniu na jednym z blogów opublikowano zadziwiającą treść pod tytułem zbliżonym do tego "Czy można zarabiać na blogu?". A treść brzmiała lakonicznie i ultrakrótko: nie da się. To sygnał, że z pewnością nie jest to łatwe zajęcie i często mało opłacalne, podobnie jak większość z propozycji opisanych w tym artykule na temat zarabiania z wykorzystaniem internetu:

- 100 sposobów na zarabianie przez internet

Źle się dzieje w państwie naszych "elit naukowych" - z tezami przedstawionymi w poniższym artykule przez prof. Rybińskiego w pełni się zgadzam, potwierdzając, że niewiele zmieniło się przez ostatnie kilkanaście lat (głównie za sprawą niedoinwestowania zarobków badaczy i pracowników polskich uczelni, w tym tych z najmłodszej kadry):

- Elity nauki o sobie

 

 

analiza spółki Próchnik S.A.