Utworzono: czwartek, 17, kwiecień 2014 Redaktor

Warto zainwestować… w dobry opał

skladywegla.plKończy się sezon opałowy i tylko nieliczni rozsądnie zagospodarują swoje środki, chcąc zaoszczędzić nieco i kupić węgiel opałowy nie na ostatnią chwilę, czyli gdy już znów zrobi się zimno i wszyscy ruszą po zakupy. Wtedy ceny już tak atrakcyjne raczej nie będą. Znalezienie odpowiedniego materiału opałowego nieraz jest dość dużym problemem, jeżeli nie wiadomo dokładnie, na jakie jego parametry zwracać uwagę. Jak zatem kupować porządny węgiel kamienny?

W Polsce od lat to węgiel jest najbardziej popularnym surowcem stosowanym w ogrzewaniu domów i mieszkań. Dzięki niemu z ciepła podczas chłodnych dni może cieszyć się zdecydowana większość Polaków. Nadal w tyle pozostaje gaz ziemny, energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych czy prąd. W dużej mierze powodem jest zbyt wysoki koszt inwestycji w nowoczesne instalacje grzewcze, które nieraz wymagają wydatku rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, nie mówiąc już o zwiększonych kosztach samego paliwa. Właśnie dlatego to węgiel jest najbardziej powszechny i to on jest nadal wybierany jako główny materiał opałowy w nowym budownictwie. Jednak aby dawał on maksymalną wydajność i oszczędności, należy wybierać tylko ten wysokiej jakości.

Wysoka kaloryczność przede wszystkim

Najważniejszym parametrem określającym jakość węgla kamiennego jest jego kaloryczność. Im wyższa kaloryczność, tym węgiel ma więcej mocy cieplnej i dlatego można nim bardziej efektywnie ogrzać budynek. Węgiel kamienny ma od 21 000 do 30 000 kJ/kg. Oczywiście, im wyższa kaloryczność, tym również cena za tonę jest wyższa, a różnica pomiędzy najlepszym i najgorszym węglem to nieraz kilkaset złotych na tonie. 

Węgiel o niskiej kaloryczności pali się szybciej, wymaga częstego uzupełniania, pozostawia więcej popiołu i nie daje tak wysokiej efektywności, niemniej nadal wybiera go wielu właścicieli domów. Czy warto? Gdy liczy się większa wygoda i oszczędność palenia w kotle centralnego ogrzewania, najlepiej zainwestować w porządny opał.

Gdzie kupić węgiel dobrej jakości?

Składy węgla działają na terenie całego kraju. Najniższe ceny dotyczą głównie mieszkańców Śląska, gdzie tego materiału jest pod dostatkiem. Niemniej korzystając z ogólnopolskich firm, można otrzymać solidny materiał grzewczy wprost pod dom, a żeby sprawdzić, u kogo go zamówić, wystarczy zapoznać się ofertą wiodących firm i opiniami o składywęgla.pl. Gdy wybrało się już firmę i rodzaj węgla – ekogroszek, kostkę, orzech zależnie od zapotrzebowania, warto poprosić sprzedawcę o przekazanie certyfikatu. Zawiera on szczegółowe informacje z analizy składu węgla, w tym dane o kaloryczności, zawartości siarki, wilgoci i popiołu.

Za solidny węgiel wysokokaloryczny trzeba zapłacić nieraz nawet po 800-900 złotych za tonę, podczas gdy ten o niższej kaloryczności można mieć za około 500 złotych. Różnica jest spora, ale kto palił tymi dwoma rodzajami węgla w swoim kotle, doskonale wie, że na jakości nie opłaca się oszczędzać.

 

 

inwestowanie w złoto