Utworzono: piątek, 30, maj 2014 Redaktor

Rata kredytu ważnym aspektem dla każdego kredytobiorcy

obliczanie raty kredytuKażdy człowiek, który ma w perspektywie zaciągnięcie kredytu, zastanawia się, ile będzie on kosztował. Warto mieć świadomość, że na całkowity koszt pozyskania środków finansowych z tytułu kredytu wpływ mają liczne czynniki. Wielu osobom mogłoby się wydawać, że najistotniejsze jest w tym przypadku oprocentowanie kredytu. Oczywiście jest to ważny czynnik, który decyduje o tym, jaki jest ostateczny koszt kredytu, ale jednak nie jedyny. Trzeba mieć także na uwadze prowizję, jaką należy uiścić w banku oraz ubezpieczenie kredytu. Dodatkowo istotny wpływ na koszty związane z kredytem ma czas, na jaki zawiera się umowę.

Jednak ciekawe jest to, że wiele osób myśląc o kredytach, nie zwraca uwagi na ich całkowity koszt, a jedynie na wysokość raty. Warto wspomnieć, że obliczanie raty kredytu nie jest wbrew pozorom takim prostym zadaniem. Trzeba przy tym pamiętać o uwzględnieniu kilku zmiennych. W tym celu dobrze jest skorzystać z kalkulatorów, które pomagają wyliczyć taką właśnie ratę. Wystarczy wpisać do niego konkretne dane i po chwili można otrzymać przybliżone wyniki.

Wiadomo, że do wyliczenia raty potrzebna będzie kwota, jaką chce się pozyskać, okres spłaty czy rodzaj rat. Będąc przy tym ostatnim aspekcie trzeba zaznaczyć, że niektóre banki oferują swoim klientom wybór pomiędzy rosnącymi i malejącymi ratami. Te pierwsze skierowane są szczególnie do osób młodych, które są dopiero na początku swojej kariery zawodowej. Liczą one, że w raz z upływem czasu zdobędą lepiej płatną pracę i dlatego chcą płacić w ujęciu nominalnym niewiele na początku spłaty rat, a z czasem będą w stanie spłacać coraz więcej. Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku kredytów z ratą malejącą. Oferta taka skierowana jest do osób posiadających dobrze płatną pracę, ale obawiających się o utratę części dochodów w przyszłości. Dzięki malejącym ratom mogą oni na początku spłacić znaczną część kredytu, a ewentualna utrata części dochodów i tak nie będzie wielkim ciosem, gdyż rata kredytu także zmaleje. Dlatego warto wybrać najkorzystniejszą w danym, konkretnym przypadku ofertę.