Utworzono: piątek, 30, maj 2014 Redaktor

Co mają począć drobni inwestorzy?

Obniżony rating Getin Noble BankW sieci wręcz roi się od blogów, których autorzy chcą doradzać innym, jak nadwyżki finansowe odkładać i inwestować je w przeróżny sposób. Wiele z tych porad może być mało przydatne drobnym inwestorom, których nie stać na zbyt wysokie prowizje przy małych wpłatach (o czym pisaliśmy ostatnio w kontekście wyrzucenia przez XTB drobnych inwestorów na margines przez wprowadzenie radykalnych podwyżek za korzystanie z konta maklerskiego). Dlatego też powstał ciekawy przegląd sposobów inwestowania z odpowiednim komentarzem dla drobnych inwestorów:

- Inwestycje dla mniej zamożnych

Wróćmy na chwilę do poniedziałkowego artykułu o XTB. Otóż najwyraźniej jednak zależy temu Domowi Maklerskiemu na swoim wizerunku, bo zgłosili zastrzeżenia, jakoby nasz artykuł stwierdzał, że nowa usługa Infront jest "straszna". Otóż nigdzie nie używamy takiego przyrównania - podaliśmy wyłącznie fakty (co było, a co będzie): wypowiedzenie umowy bez wcześniejszego ostrzeżenia (co dobry obyczaj powinien sugerować), zamknięcie platformy Sidomia powodujące to, że w żadnej usłudze XTB nie będzie już oferował handlu polskimi obligacjami, podniesienie minimalnej kwoty za wykonanie operacji z 3 do 9 zł, no i wprowadzenie opłaty stałej 10 euro miesięcznie za prowadzenie rachunku maklerskiego. Na te fakty pan z XTB stwierdza "Nie zgadzamy się ze wszystkimi argumentami, które Pan przytacza" - niech zdrowy rozum czytelnika oceni, czy napisaliśmy samą nieprawdę... Jedyna nieścisłość to fakt, że napisaliśmy o tym, iż nie było w treści maila kierowanego do inwestorów informacji o tym, co zrobić, żeby przenieść papiery wartościowe do innego domu maklerskiego. Owszem - była instrukcja, jak przenieść je do nowej usługi XTB, czyli do Infront, ale w przypadku innych domów maklerskich napisano "uprzejmie prosimy o dokonanie (...) przeniesienia do innego Domu Maklerskiego (w tym celu prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta)" - czyli instrukcja typu "zadzwoń do nas" była, ale nie było konkretnie napisane tak, jak zrobiono to w przypadku Infront (na temat którego też w tym mailu nie było nic o nowych warunkach umowy, czyli, że korzystanie będzie odpłatne). Pan z XTB próbuje jeszcze nas przekonywać, że comiesięcznej opłaty można uniknąć... Tak, ale jeśli w każdym miesiącu przekroczy się kwotę obrotu w handlu akcjami na poziomie 40 000 zł! Mówiąc krótko, jeśli przekroczymy płatność prowizji na poziomie 100 zł miesięcznie, to darują nam tą opłatę 10 euro... Tylko bogacze i zawodowi gracze (traktujący handel jako główne zajęcie w życiu, wręcz pracę etatowego tradera) spełnią ten warunek. A drobni ciułacze muszą czym prędzej uciekać, żeby nie zostać na lodzie (przymusowa sprzedaż obligacji). Na poniższej stronie znajduje się zestawienie 16 konkurencyjnych domów maklerskich posiadających przyzwoite warunki bez opłat abonamentowych liczonych w setkach zł rocznie:

- W którym Domu Maklerskim założyć rachunek?

Wróćmy do inwestowania przez nawiązanie do kilku z tych kategorii, o których wspomniano w independettrader.pl. Nie raz już pisaliśmy o istnieniu giełdowego odpowiednika funduszy inwestycyjnych akcji w postaci ETFów, które niestety nie są w Polsce popularne, handel nimi jest bardzo mizerny i w dodatku obrót w 2014 jest zauważalnie mniejszy, niż w roku ubiegłym.

obligacje korporacyjne jako forma oszczędzaniaKolejna gałąź inwestycji to obligacje korporacyjne (one również wymagają posiadania konta maklerskiego), tu mamy obecnie przewagę informacji negatywnych nad pozytywnymi, rynek Catalyst przeżywa pewien przejściowy kryzys:

- Tygodniowy raport z rynku Catalyst 26 V – 1 VI 2014 r.

Inna możliwość, to lokowanie środków w złoto, kilka ciekawostek rozwiewających wątpliwości umieszczono w artykule:

- Top 10 mitów o złocie

Najbardziej oczywistym sposobem oszczędzania są lokaty bankowe, ale tu trzeba mieć się na baczności, np. dokładniej przyglądając się sposobowi obsługi klienta. Oto przykład Getinu (któremu to właśnie agencja Moody's obniżyła perspektywę ratingu do "negatywnej" ze "stabilnej"):

- Getinopad

A jeśli już ktoś się zdecyduje na wybór banku, to zawsze warto prześledzić najnowsze rankingi np. kont oszczędnościowych. Pamiętajmy też o ważnym aspekcie, jakim jest posiadanie aktualnych danych osobowych, zwłaszcza ma to znaczenie przy okresowej wymianie dowodu osobistego, oto przykład aktualizacji danych w mBanku.

Na sam koniec coś na deser, czyli analiza spółki Eurotel, którą bardzo wysoko (4.775) ocenił autor bloga:

- Eurotel – analiza spółki

 

 

ranking kont oszczędnościowych maj 2014