Utworzono: piątek, 27, czerwiec 2014 Redaktor

Samodzielnie czy za pośrednictwem biura rachunkowego – jak prowadzić firmową księgowość?

program do faktur onlineSamodzielnie czy za pośrednictwem biura rachunkowego – jak prowadzić firmową księgowość? Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą, w formie małej lub średniej firmy, powinni zastanowić się, czy zadania księgowe realizować w ramach outsourcingu przez biuro rachunkowe, czy też samodzielnie. Kiedy samodzielna księgowość będzie opłacalna?

W biurze czy samodzielnie?

Przy rozpoczynaniu prowadzenia działalności gospodarczej można zdecydować się na samodzielne prowadzenie księgowości, czyli na prowadzenie np. podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów oraz na wystawianie faktur albo na oddelegowanie takich zadań na zewnątrz przedsiębiorstwa, w ramach outsourcingu usług księgowych. W tym drugim przypadku wszystkie sprawy księgowe realizuje w imieniu przedsiębiorcy biuro rachunkowe. Problem w tym, że obsługa księgowa kosztuje około kilkaset złotych miesięcznie. Koszt skorzystania z usług księgowego uzależniony jest od tego, ile dokumentów księgowych przygotowuje się miesięcznie dla przedsiębiorcy i w jaki sposób jest on opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Do wyboru są przy tym cztery podstawowe formy opodatkowania:

- skala podatkowa,

- podatek liniowy,

- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

- karta podatkowa.

Koszty obsługi przedsiębiorcy, świadczonej przez biuro rachunkowe, wzrastają, jeśli przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Jeśli przedsiębiorca ma jakąkolwiek wiedzę dotyczącą księgowości i finansów swojej firmy, może zastanowić się nad możliwością rezygnacji z usług biura rachunkowego i rozpoczęciem samoksięgowania. Pomocny będzie wówczas darmowy program księgowy (http://www.ideabank.pl/ksiegowosc-online).

Idea Bank oferuje swoim klientom taki program nieodpłatnie, o ile właściciel firmy założy bezpłatne konto firmowe w tym samym banku.

Zalety samodzielnej księgowości

W małych i średnich firmach rozmiary prowadzenia księgowości są niewielkie, dlatego można spróbować samodzielnie wystawiać faktury, rozliczać się z urzędami i ZUS-em oraz przygotowywać właściwe dokumenty księgowe. Realizacja takich zadań nie będzie trudna i nie będzie wymagała od przedsiębiorcy posiadania gruntownej wiedzy z dziedziny rachunkowości oraz finansów. Wystarczy tylko w toku prowadzenia działalności używać darmowego programu księgowego. Będzie on w szczególności przydatny, jeśli przedsiębiorca zobowiązany jest do rozliczania z fiskusem na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorca może wykorzystywać darmowy program do księgowości, przygotowując deklaracje podatkowe dla fiskusa, naliczając zaliczki podatkowe, wystawiając faktury dla klientów i kontrahentów czy też przy okazji opłacania podatku VAT. To tylko niektóre funkcje, jakie są udostępniane dla użytkowników tego typu programów.

 

 

program do faktur online