Utworzono: piątek, 11, lipiec 2014 Redaktor

Obligacje korporacyjne to nie zabawka, a derywaty są jak płomień

ranking kont oszczędnościowychW ostatnim czasie w sieci pojawiło się kilka nowych zestawień dotyczących bezpiecznych form oszczędzania, w tym ranking lokat krótkoterminowych oraz ranking kont oszczędnościowych z lipca 2014.

Choć większych zysków możemy spodziewać się, lokując środki w obligacje korporacyjne, to jednak tu pojawia się wiele pułapek dla drobnych inwestorów. Najlepszym przykładem może być sytuacja likwidacji Ganta:

- Czego nauczy nas katastrofa klientów Ganta, czyli jak dobrze kupić dziurę w ziemi?

To nie tylko chodzi o upadek, czyli ostateczne rozstrzygnięcie w konkretnej spółce, nawet drobniejsze sytuacje prowadzić mogą do zagrożeń dla inwestorów, np. niedopełnienie obowiązku informacyjnego przez spółkę (zwłaszcza taką mniejszą z Catalyst lub New Connect), które prowadzi do zawieszenia notowań spółki. A oto, co jeszcze w ostatnich dniach wydarzyło się na wtórnym rynku obligacyjnym? Dużo, w tym sporo nieprzyjaznych informacji (cytat tygodnia: "Żenujące już wcześniej standardy postępowania Milmeksu właśnie osiągnęły nowy poziom wyznaczając nowy szczyt bezczelności na polskim rynku długu."):

- Podsumowanie tygodnia: Gant niezłą okazją; fundusze puchną od obligacji

- Tygodniowy raport z rynku Catalyst 7 – 13 VII 2014 r.

- Tydzień w skrócie–główne wydarzenia

- Raport o obligacjach:Banki zrzeszające poprawiają wyniki kosztem banków spółdzielczych

Można powierzyć fachowcom od inwestowania swoje pieniądze, kupując jednostki funduszy inwestycyjnych, jednak trzeba mieć świadomość, że kategoryzacja ryzyka bywa złudna w tym przypadku:

- Dlaczego oznaczenia ryzyka funduszy inwestycyjnych są mało użyteczne i co z tym zrobić?

Rzadko powołujemy się na prof. Rybińskiego, ale tym razem w sympatyczny sposób postanowił zasygnalizować, że nie chcemy lub nie umiemy zauważyć zbliżających się oznak wielkiego kryzysu:

- Dlaczego ludzie nie dostrzegają nadciągającego megakryzysu?

A wśród przyczyn potencjalnych kryzysów można wskazać pazerność i nierealny system tworzenia wirtualnych pieniędzy i handlu nimi z wykorzystaniem dźwigni finansowej. Oto dwa spojrzenia na derywaty:

- Derywaty - finansowa bomba masowej zagłady

- Broń masowej zagłady czy szansa na duże zyski, czyli pora na derywaty

W przypadku dużych zawirowań na światowych rynkach, ciągle ostoją można nazwać zakup złota na czarną godzinę. Analiza tego rynku w artykule:

- Uwaga na złoto. Koniec londyńskiej manipulacji? Pora na dodruk... złotego

 

 

inwestowanie w złoto