Utworzono: piątek, 18, lipiec 2014 Redaktor

Po Bułgarii czas na Polskę - upadek SKOKu Wspólnota

Upadek SKOK WspólnotaStało się, w ubiegłym tygodniu niewypłacalność banku w Bułgarii, a dziś Polska! Mamy pierwszy upadek SKOKu od czasu, kiedy SKOKi weszły pod nadzór, otrzymując gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. I teraz upadły SKOK Wspólnota uszczupli pulę przeznaczoną na wypadek upadłości - trzeba pamiętać, że są to nieduże środki i w przypadku pojawienia się zbyt wielu takich upadłości banków lub SKOKów pieniędzy może zabraknąć (to pewnie Belka dodrukuje i będziemy udawać, że "Nic się nie stało, Polacy, nic się nie stało..."). Przed nami wielki test, czy ustawowe 20 dni zostanie dotrzymane i klienci mający lokaty do wartości 100 000 euro otrzymają w tym czasie swoje środki.

To nasz lokalny problem, ale jest i międzynarodowy, czyli atak terrorystyczny rosyjskich wojsk (zielonych ludzików) na cywilny samolot pasażerski. Po tym zdarzeniu giełda jakoś specjalnie się nie przejęła, co ma rzekomo świadczyć o stabilności polskich finansów. Są też i tacy, którzy akcentują jednak w dłuższym horyzoncie czasowym upadek dolara (i dominacji USA w świecie):

- Państwa BRICS powołały Nowy Bank Rozwoju

A dla tych, którzy nie przejmują się wydarzeniami bieżącymi i chcą bezpiecznie lokować środki, proponujemy dwa rankingi lokat bankowych i SKOKów:

- Aktualizacja rankingu lokat lipiec 2014 - pierwsza liga

- Ranking lokat długoterminowych lipiec 2014

umowy kredytoweBanki mają i drugą stronę medalu, czyli klientów zaciągających kredyty. Polecamy analizę dotyczącą tego, kto w Polsce zaciąga kredyty.

Mamy już drugą połowę roku i ukazał się ostatnio raport na temat funduszy inwestycyjnych w I półroczu 2014 roku. Wynika z niego, że najwięcej dało się zarobić w funduszy inwestujących na rynku tureckim oraz w złoto, najgorzej wypadły fundusze inwestujące w akcje spółek rosyjskich oraz pechowy (dla inwestorów) fundusz Copernicus Dłużnych Papierów Korporacyjnych, o którym pisaliśmy pół roku temu.

A na koniec jeszcze ciekawa propozycja dla oszczędzających, którzy powoli przekonują się do minimalizmu w życiu, czyli coś na temat nowej książki:

- Mniej znaczy lepiej

 

 

zasady udzielania kredytów