Utworzono: wtorek, 29, lipiec 2014 Redaktor

Końcówka lipca z OFE, SKOKami i spółkami dywidendowymi

emitenci rynku CatalystKończy się lipiec, czas wraz z którym dobiega końca możliwość podjęcia decyzji, czy chcemy zostać w OFE (wymagana nowa deklaracja), czy w ZUS. Po wcześniejszych reformach i aktualnych zmianach większej różnicy dla przyszłych emerytów raczej nie będzie, choć inni przekonują, że to zależy (od zdarzeń w przyszłości, na które dużego wpływu nie mamy) i może być zarówno OFE korzystniejsze jak i mniej korzystne.

Kolejny temat wart uwagi, to długoterminowe inwestowanie w lokaty SKOKów. Przypominamy, aby nie umieszczać w danym SKOKu kwot powyżej 100 000 euro (w tym miesiącu mieliśmy już pierwszy upadek SKOKu i tylko do tej kwoty istnieje gwarancja zwrotu gotówki).

Do bardziej ryzykownych aktywów można zaliczyć akcje. W miarę stabilne i korzystne długoterminowo wydają się być spółki dywidendowe (choć różne są opinie na ten temat). Oto dwa artykuły dotyczące takiego inwestowania:

- Najlepsze spółki na bessę

- Portfel dywidendowy I odsłona

Tym, którym zależy na bezpieczeństwie i stabilności zysków otrzymywanych dzięki inwestowaniu w fundusze w miarę stabilne polecamy sporą dawkę wiedzy, bowiem jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach:

- Czego warto się nauczyć z wpadek funduszy inwestycyjnych (np. Idea Premium, Copernicus Dłużnych Papierów Korporacyjnych)?

A na koniec kilka słów o rynku Catalyst. Nadal problematyczne są sytuacje, w których inwestorzy próbują śledzić poczynania spółek emitujących obligacje korporacyjne. Dwa podstawowe źródła informacji, to nadal cotygodniowe raporty, do których odnośniki zwykle podajemy, oto najnowsze raporty:

- Tydzień w skrócie–główne wydarzenia

- Tygodniowy raport z rynku Catalyst 28 VII – 03 VIII 2014 r.

Przy okazji zbierania informacji o dobrych emitentach, trafiliśmy na ciekawą analizę spółki Best S.A.:

- Analiza ekonomiczno-finansowa spółki BEST S.A.spółki dywidendowe