Utworzono: piątek, 29, sierpień 2014 Redaktor

Krytycznym okiem na produkty finansowe

lokaty strukturyzowanePoza typowym nurtem bezpiecznych inwestycji, które ostatnio mocniej akcentujemy, od czasu do czasu przypominamy o tych bardziej ryzykownych i wynikających z ich korzystania zagrożeń. Już ponad 3 lata temu opracowaliśmy krytyczne spojrzenie na lokaty strukuryzowane, poświęcając im odrębny dział. Ciągle jednak znajdują się naiwni, a skoro tak, to i tego typu oferty nie znikają z rynku i nadal wciskane są nawet przez telefon:

- Dlaczego powinno się zabronić sprzedaży lokat strukturyzowanych przez telefon?

Kolejna pułapka to wieloletnie programy oszczędzania często połączone z polisą na życie. Znów przestrzegamy przed korzystaniem z tego typu wynalazków, dostarczając przy tym nowych argumentów (lepiej uczyć się na cudzych błędach):

- Szczere oświadczenie pośrednika finansowego: "Ściemniałem, bo kazali". Pomoże w sądzie?

- Jak karać finansistów za celowe wprowadzanie klientów w błąd? Oni wskazali nam drogę?

Inne mniej znane formy alternatywnego lokowania środków często okazują się pewną miną z opóźnionym zapłonem:

- Obiecywali malarskie eldorado i gwarantowane zyski z lokat w obrazy. Jak to się skończyło?

- Tysiące ludzi mogło paść ofiarą oszustwa firmowanego nazwą Unico Invest!

Nawet w przypadku bardziej rozpoznawalnych i czytelnych produktów, jakimi są jednostki Funduszy Inwestycyjnych, można się naciąć. Pisaliśmy w styczniu o problemach Funduszu Obligacji Korporacyjnych Copernicus, obecnie mamy ciąg dalszy zawieszenia wypłat:

- Obligacyjny fundusz Copernicusa znów zawiesił wypłaty

Te wymienione zagadnienia z pewnością nie wyczerpują zakresu tematów ostrzegających przed ryzykiem inwestycyjnym. Mimo to nie należy się zniechęcać i odpowiednio zaplanować swoje oszczędzanie długoterminowe (na godną emeryturę lub w kierunku niezależności finansowej). W tym zamierzeniu wesprze nas akcja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych:

- Na swoją emeryturę zacznij oszczędzać już dzisiaj!

Ciekawy artykuł opisujący kategorie światowych, a nie tylko krajowych funduszy inwestycyjnych zaprezentowano na blogu:

- Some of the hedge funds strategies

Dla "myślących inaczej" o rynkach finansowych, czyli zwolenników zachowania majątku w postaci złota lub mieszkania na wynajem mamy kilka aktualności:

- Kolejny wielki gracz na rynku złota / srebra

- Das Safe czyli jak przechować metale poza systemem bankowym

Emisja obligacji MikrokasaPrzechodząc do zagadnień krajowego parkietu GPW, chcemy zaprezentować kilka informacji na temat spółki Kruk S.A., a także spółki z branży pożyczkowej, która aktualnie rozpoczęła zapisy na obligacje o stałym oprocentowaniu 9,5% w skali roku. Chodzi o spółkę Mikrokasa:

- Firma pożyczkowa chce nam sprzedać obligacje na 9,5%. Złoty interes, czy ruletka?

A co jeszcze w krainie Catalyst? Pojawił się ostatnio dość kontrowersyjny ranking obligacji korporacyjnych opracowany przez pewnego zwolennika tego typu inwestycji. A ze standardowych źródeł nowe podsumowanie tego, co się dzieje na rynku obligacji korporacyjnych:

- Tydzień w skrócie–główne wydarzenia

- Podsumowanie tygodnia: Debiuty, raporty i stopy

 

 

inwestowanie w złoto