Utworzono: środa, 17, wrzesień 2014 Redaktor

Wesołe jest życie staruszka : finanse a jesień życia

Niedawno roztrząsana sprawa wyboru pomiędzy OFE i ZUS prowadzi do refleksji nad tym, jak będzie wyglądał nasz budżet domowy, gdy zakończymy swoją pracę i przejdziemy na tzw. "lekki chleb". Niezależnie bowiem od naszego emerytalnego wyboru, "złota jesień życia" stawia wyzwania, zatem powinniśmy wiedzieć, jak się na nie przygotować.

RS3454 dreamstime 1662715-lpr

Emerytura a rzeczywistość

Jak wynika z badań instytutu badawczego TNS, ludzie starsi raczej nie przejawiają zadowolenia ze stanu swoich finansów, co wcale nie dziwi. Coraz częstsze problemy zdrowotne i wynikające z tego wizyty u specjalistów oraz konieczność wykupienia leków znacznie obciążają budżet osoby starszej. A przecież to nie jedyne wydatki seniorów. Oni także muszą opłacić czynsz oraz kupić jedzenie.

Niewielu z nich może liczyć na finansową pomoc ze strony swoich bliskich (tylko 13 % otrzymuje ją w miarę regularnie). Bardzo często jest tak, że to oni są osobami, od których pożycza się pieniądze (co trzeci z nich ma do czynienia z taką sytuacją).

Seniorzy a banki

Mała emerytura i pomoc bliskim powoduje, że samym, starszym ludziom często brakuje pieniędzy do kolejnej wypłaty emerytury.

Według badań około połowa seniorów (44%) przyznaje, że nie zawsze wystarcza im pieniędzy do końca miesiąca, przy czym 14% z problemem dopina swój domowy budżet.

Jednym z rozwiązań oferowanych seniorom jest szybka pożyczka. Na takie działania takie najczęściej decydują się seniorzy wieku 65-74 lat. Najczęściej pieniądze wzięte na kredyt przeznaczone są na zakup sprzętu do domu, remont czy leczenie, jak również na potrzeby innej osoby z rodziny (10%). Najrzadziej szybka pożyczka jest brana na przykład na wakacje (1%).

O czym powinni pamiętać seniorzy przy braniu pożyczki?

Każdy bank ma swoje ograniczenia wobec pożyczkodawców w podeszłym wieku. Jednym z nich jest limit wieku. Większość instytucji bankowych nie przyznaje kredytu osobom powyżej 80 roku życia.

Niezależnie od tego, czy senior bierze pożyczkę na siebie czy w celu wsparcia swoich bliskich, jedno jest pewne: przed podjęciem takiego kroku powinien dokładnie przeanalizować ofertę danej instytucji finansowej i nie ulegać zbytnio sile przekazów reklamowych. Warto zatem poprosić o pomoc w wyborze najkorzystniejszej oferty kogoś z rodziny czy osobę z bliskiego otoczenia, która lepiej orientuje się w obecnych realiach finansowych.

Choć większość seniorów po przejściu na emeryturę musi liczyć się z koniecznością ograniczenia swoich wydatków, to jednak nie musi wiązać się to z obniżeniem komfortu życia czy z rezygnacją z małych przyjemności. Kierując się powyższymi wskazówkami „jesień życia” będzie pięknym, spokojnym i bezpiecznym okresem.

 

 

wiadomości, wydarzenia, porady, rozrywka