Utworzono: wtorek, 23, wrzesień 2014 Redaktor

Tydzień bezpłatnych porad prawnych w Polsce + aktualności finansowe

Giełda Papierów Wartościowych - WIG20 pozostaje na GPWLato się skończyło i czas przejść do szarej codzienności, a może komuś się przypomni jakiś nierozwiązany problem prawny, którym nie chciał sobie głowy zaprzątać w wakacje - to teraz jest najlepsza na to okazja, mamy bowiem kolejny raz do czynienia z tygodniem bezpłatnych porad prawnych, z których można skorzystać w ponad 170 miastach Polski.

A teraz przejdźmy do spraw czysto finansowych. Znów na blogosferze powiało chłodem za sprawą globalnych przepowiedni np. upadku dolara i silniejszej roli złota, ale i bardziej lokalnych analiz związanych z krajowymi bankami:

- Czy Twoje pieniądze są bezpieczne w bankach w Polsce?

No to mamy dwa hasła: banki i złoto, ale w XXI wieku nie zawsze to się klei do kupy, zwłaszcza gdy ktoś zechce samodzielnie nabyć i przechowywać bezpiecznie ten wartościowy kruszec. Oto dwa artykuły z ostatnich dni na ten temat:

- Skrytki bankowe w Polsce

- Gdzie przechowywać złoto i dolary? Są już firmy, które chcą zarobić na naszym strachu

A jeśli nie złoto, to co pozostaje? No może trochę tego, trochę tamtego, ogólnie kilka alternatyw przedstawił ostatnio i Samcik na swoim blogu i my, podając częściowo, w co sami inwestujemy, ale też i Trader21:

- W co inwestować gdy nadejdzie czas aby porzucić metale?

Może też coś skubnąć z rynku akcji i funduszy inwestycyjnych? O ile w tym drugim przypadku wystarczy nieco podstawowej wiedzy, o tyle w odniesieniu do pojedynczych spółek i kupna ich akcji, trzeba już bardziej wgryźć się w temat, i tu pomocnym może okazać się poniższy tekst:

- Jak przeglądać sprawozdania finansowe ?

Na pewno warto być na bieżąco z wiedzą o GPW, bowiem planowane zmiany zostały przetasowane i niektóre z nich tracą na znaczeniu, czyli nie zniknie WIG20!

- GPW wycofuje się z rewolucji. WIG20 nadal królem

Ponadto trzeba wiedzieć, jak analizować sytuację rynkową i nie przejmować się zaciemnionym wykresem WIG20. Bez echa przemknęła informacja o typowej dywidendowej spółce, czyli na temat PZU, a warto na to zwrócić uwagę:

- PZU przejął Link4

A może zaryzykować, lokując środki w obligacje korporacyjne? Także trzeba mieć wiedzę o sprawozdaniach finansowych i nie tylko. Łatwiej scedować to na innych, zawierzając funduszom obligacji korporacyjnych, które wciąż mają dodatnie saldo wpłat i umorzeń:

- Gotówka wolniej płynie do funduszy obligacji korporacyjnych

A dla tych, co lubią większe ryzyko i chcą inwestować bezpośrednio na Catalyst, dawka bieżących informacji, znów w ciemnych barwach (brak wykupu przez spółkę Instalexport):

- Tygodniowy raport z rynku Catalyst 22–28 IX 2014 r.

Na zakończenie co jakiś czas proponujemy recenzję książki z tematyki inwestycyjnej, dziś co nieco o strategiach inwestycyjnych:

- Strategie inwestycyjne. Jak z głową zarabiać na giełdzie. – recenzja

 

 

inwestowanie w złoto a upadek dolara