Utworzono: czwartek, 09, październik 2014 Redaktor

Rada Polityki Pieniężnej doje...ła bankom + rankingi lokat i kont oszczędnościowych

Obniżka stóp procentowychZacznijmy od bankowości, bo pojawiają się nowe kombajny typu Mobilny bank Orange, w sieci w ostatnich dniach opublikowano również trzy wartościowe artykuły zawierające ranking kont oszczędnościowych z października 2014

- Ranking kont oszczędnościowych – październik 2014

- Ranking kont oszczędnościowych październik 2014

- Ranking kont oszczędnościowych, październik 2014

Trzeba jednak pamiętać, że wkrótce powinny pojawić się aktualizacje, gdy oferty zmienią się pod wpływem decyzji RPP, która zgodnie z oczekiwaniami obniżyła stopy procentowe o 0,5% i obecnie referencyjna stopa NBP wynosi 2%, co jest rekordowo niskim poziomem. Ale co ciekawe, Rada doje...ła bankom potężną obniżkę stopy lombardowej o 1%, co zgodnie z przepisami oznacza obniżkę maksymalnego oprocentowania kredytów z 16 do 12% w skali roku!

Oj, nie spodoba się to banksterom, co wymyślą, żeby dalej ssać z rynku tyle kasy, ile się da? I tak już skutecznie zniszczyli swój wizerunek durnym postępowaniem, o czym więcej w bardzo rzeczowym artykule (dokładnie taki sam obraz przestawiała mi przyjaciółka, która po kilkunastu latach w branży kredytów i ubezpieczeń - wyskoczyła z tego szaleńczego pojazdu brnącego donikąd):

- Czy po produkt finansowy warto iść do oddziału banku?

Przy okazji warto zwrócić uwagę na ratingi samych banków, czyli jak są one oceniane przez agencję EuroRating:

- Ratingi 24 największych polskich banków (w tym 9 z Catalyst)

Choć mówiło się, że obniżki stóp są już przez banki uwzględnione, to i tak doszło do tąpnięcia wskaźników WIBOR w ciągu jednego dnia o 0,15% i w obecnej chwili np. WIBOR3M wynosi już tylko 2,09%! Zatem trudno ocenić, jak długo niby najnowszy ranking lokat będzie aktualny:

- Ranking lokat krótkoterminowych październik 2014

Nie tylko stopy spadają, inflację zastąpiła deflacja, a analiza bezrobocia też wygląda obiecująco, podobny kierunek mamy też w przypadku cen mieszkań:

- CENY MIESZKAŃ SPADAJĄ, NAGANIACZOM MIĘKNIE RURA

Obligacje rynku deweloperówZarówno sami inwestorzy jak i GPW powoli porządkują dziki rynek Catalyst. W przypadku dość powszechnych obligacji windykatorów rynek sam dokonał wyceny nie całej branży, a poszczególnych jej spółek. Z kolei sama GPW, aby nikt nie zarzucił jej bezradności, przystąpiła do działania i ukarała pięciu emitentów obligacji. Ale czy na pewno emitentów, a może bardziej tych drobnych inwestorów, których pozbawia się tym krokiem możliwości handlu tymi obligacjami korporacyjnymi? W końcu spółka, która ignoruje przepisy, bo i tak ma problemy z płynnością, głęboko w poważaniu ma to, czy ktoś ich papierami dłużnymi handluje (zwykle wtedy poniżej nominału - sygnalizując wszystkim niezorientowanym, że coś w spółce złego się dzieje).

A my póki co przygotowaliśmy kilka raportów na temat rynku obligacji korporacyjnychnajpierw miesięczny, a także tygodniowy od Inwestors, w którym między innymi analiza rynku deweloperów, oraz bieżący ze Stockwatch:

- Tygodniowy raport z rynku Catalyst 6-12 X 2014 r

Z kolei na głównym parkiecie GPW wciąż mało popularne ETFy pokazują swoją przewagę nad funduszami akcji:

- Inwestowanie w indeks przynosi większe zyski niż fundusze akcji

I na zakończenie recenzja książki z zakresu inwestowania na giełdzie:

- „Droga Żółwia” Curtis M. Faith – recenzja

 

 

rankingi kont oszczędnościowych paźdzernik 2014