Utworzono: środa, 05, listopad 2014 Redaktor

Zła renoma Wołomina dała o sobie znać + ranking lokat z listopada 2014

SKOK Wołomin pod nadzorem komisarycznymLedwie w piątek pisaliśmy o aresztowaniu władz SKOKu Wołomin, a już dziś serwujemy solidną wiadomość. Chyba nikt nie zdążył zapomnieć o złej sławie nazwy Wołomin, która kojarzy się z tamtejszą mafią, niby już przetrzebioną działaniami policji, ale jak się okazuje zła sława powraca w postaci białych kołnierzyków (wyłudzenie pożyczek na kwotę 300 mln zł to prawie połowa takiej kwoty, jaką przehulało Amber Gold). Aresztowania odbyły się dopiero w październiku, ale już w kwietniu doszło do gangsterskiej zagrywki pod wpływem próby wykrycia przekrętów wykonywanych w ramach Kasy Wołomin. Dokonano bandyckiego napadu i pobicia wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego, co miało niby uciszyć tę instytucję. Paniki nie ma co siać, wszak gwarancje BFG zapewniają bezpieczeństwo powierzonych tam środków (nie wiem tylko co z udziałami, bo one raczej przepadną w przypadku niewypłacalności SKOKu - uważajcie zatem na SKOK, który przesadnie dużych udziałów żąda przy wchodzeniu w dobre lokaty)! Kolejna wiadomość to wprowadzenie zarządu komisarycznego do Wołomina:

- KNF: Zarząd komisaryczny w SKOK Wołomin

Początek listopada to znak, że warto zapoznać się z najnowszymi rankingami lokat, dominują oczywiście SKOKi ze swymi ofertami o zmiennym oprocentowaniu (przy okazji zaznaczyć należy, że w listopadzie RPP nie zdecydowała się na kolejną obniżkę stóp procentowych):

- Ranking lokat listopad 2014 - pierwsza liga

- Ranking lokat bankowych, listopad 2014 roku

Stało się! W końcu w cywilizowanym świecie doszło do sytuacji, w której pieniądze zdeponowane w banku zostają obciążane kosztem ich przechowywania w wysokości 0,25% rocznie (sytuacja przeciwna do normalnej, gdzie to banki powinny oferować zyski indywidualnym klientom za to, że trzymają u nich swoje środki). Na pierwszy ogień poszły kwoty powyżej 500 000 euro ulokowane w Deutsche Skatbank w Niemczech. Nie dziwią już chyba nikogo absurdalnie niskie oprocentowania niektórych obligacji, które przy większym ryzyku bywa, że oferują znacznie niższe oprocentowanie od lokat bankowych (o czym pisaliśmy ostatnio, gdzie Tauron za swoje papiery zaoferował zaledwie 0,9 punktu procentowego powyżej WIBOR6M).

Przeciętny inwestor na GPW w Polsce i w NiemczechNa rynku Catalyst zapanował chwilowy spokój, czyli końcówka października obyła się bez niepokojących wieści o braku wykupu obligacji jakiejkolwiek spółki. A tu kolejny, szerszy raport tygodniowy z tego parkietu.

A teraz coś dla miłośników giełdy, czyli analiza porównawcza profili statystycznego inwestora w Polsce i w Niemczech:

- Profil polskiego inwestora – giełda nie dla młodych

Inwestujący na giełdzie (lub planujący rozpocząć swoją przygodę na parkiecie GPW) powinni pamiętać, że łatwo jest pogrążyć się w gorączce akcyjnej ruletki. Oto historia będąca przestrogą dla zbyt pobieżnie podchodzących do spółek giełdowych:

- Jak straciłem 100 tysięcy złotych na giełdzie

Co jeszcze ciekawego udało się znaleźć w sieci? Ciekawe przemyślenia na temat ustawy antylichwiarskiej ma Maciej Samcik:

- Antylichwa do piachu? Zamiast pomagać kredytobiorcom coraz bardziej im szkodzi

Kończąc, chcemy namówić do przeczytania książki Joego Vitalego, który postanowił pokazać w niej, jak przebiegała jego droga od zera do milionera:

- Podróże do wnętrza siebie - Joe Vitale

 

 

ranking lokat listopad 2014