Utworzono: wtorek, 25, listopad 2014 Redaktor

Jaką ścieżką podążać, oszczędzając na prywatną emeryturę?

problemy klientów grupy Getin BankSporo dziś różnych tematów, zacznijmy dość neutralnie od zestawienia największych pod względem sumy aktywów banków w Polsce. Pierwsza dwudziestka banków jest zdecydowanie większa od największego nawet SKOKu. Ok, ale teraz sprawdźmy, jak niektóre z tych banków wykorzystują swoją dominującą rolę (dzięki bierności wielu nieogarniętych klientów) do niezważania na konkurencję, a wszystko to na przykładzie lokat:

- Anty ranking lokat bankowych - listopad 2014

Z kolei są też i banki, które niby oferują dużo wyższe oprocentowanie, ale... nie można się do nich dodzwonić. Sławetna integracja systemów grupy Getin sprawiła, że nie można się do nich nawet dodzwonić, w weekend nie ma kompetentnej pomocy, a przez cały poniedziałek próbowaliśmy uzyskać połączenie z konsultantem - tylko dało się dostać do "poczekalni", a po pewnym czasie i tak system zrzucał zupełnie połączenie...

Oszczędzanie zwłaszcza na emeryturę, czyli długoterminowe to nie tylko banki i oferowane w nich lokaty, ale i takie formy III filaru jak IKE (obecnie pojawił się nowy ranking kont maklerskich IKE), czy IKZE, które rzekomo jest opłacalne podatkowo, gdy doczekamy do swojego wieku emerytalnego:

- IKZE jako sposób na mniejsze podatki.

Jeden z ekspertów od przyszłych własnych emerytur analizował ostatnio sprawę tego, czy inwestowanie to spekulacja. Wśród tych form inwestowania o podwyższonym ryzyku możemy wskazać crowdfunding, ale też i w miarę bezpieczną formę, czyli odwróconą hipotekę:

- Odwrócona hipoteka nadchodzi! Za chwilę będzie już w bankach? Co powinieneś o niej wiedzieć?

Niemałe ryzyko (gdy ktoś słabo siedzi w temacie) występuje również w przypadku handlu na rynku obligacji korporacyjnych, gdzie spółki czasem nie ułatwiają życia inwestorom. Wśród licznie reprezentowanych spółek jest branża finansowa, do której oprócz firm windykacyjnych należą te, które zajmują się udzielaniem pożyczek pozabankowych. Na temat takich emitentów można przeczytać więcej w artykule:

- Ile można zarobić na pożyczkach?

 

odwrócona hipoteka