Utworzono: wtorek, 16, grudzień 2014 Redaktor

Trzymaj się z dala od SKOKów i NewConnect!

Upadek SKOK WołominSprawy bieżące: inflacja w listopadzie (podobnie jak przed miesiącem) liczona rok do roku wyniosła -0,6%! Dziś ostro w dół polska giełda (o ponad 2%, przez co WIG20 zamknął się poniżej 2300 punktów, czego dawno nie mieliśmy okazji podziwiać) - ot antyrajd św. Mikołaja, jako że Polska dostała rykoszetem z powodu ucieczki inwestorów z Rosji, gdzie tylko wczoraj spadek wartości rubla przekroczył 10%! |Więcej w artykule:

- Inwestorzy uciekają z Rosji. GPW dostaje rykoszetem

Na jednym z blogów pojawiła się nawet teza, że wkrótce pełzające bankructwo Rosji może być szansą dla Polski.

Wiemy też już, że nie będzie już nikt w stanie uratować SKOKu Wołomin, placówki są już pozamykane, a klienci odzyskają dzięki BFG tylko pieniądze do równowartości 100 000 euro, tymczasem rzekomy gwarant SKOKów - Kasa Krajowa nie wypłaci nadwyżek ponad ustawowy próg, bo niby nie ma takiej możliwości.

To wszystko każe nam się zastanowić, czy ma sens publikowanie kolejnych zestawień z najlepszymi lokatami SKOKów. Z drugiej strony patrząc na średnie oprocentowanie w klasycznych bankach można odnieść wrażenie, że nie ma już czego szukać w zyskach, choć to nadal dużo powyżej ujemnej wszak inflacji! Może pora skorzystać z długoterminowych lokat, zakładając, że długo taki stan odnośnie inflacji nie może trwać? Oto aktualny ranking:

- Ranking lokat długoterminowych grudzień 2014

A tym, którzy śledzą rynek obligacji korporacyjnych, podsuwamy aktualny przegląd sytuacji:

- Tygodniowy raport z rynku Catalyst 15 – 21 XII 2014 r.

Na pewno jednak radzimy od bardziej ryzykownych rynków trzymać się z daleka, kolejny raz wspominamy o sławetnym rynku równoległym NewConnect, wystarczy wejść na biuletyn omawiający spółki z tego rynku, aby trafić na takie tytuły artykułów jak: "Dziwny i błyskawiczny wniosek o upadłość spółki z NewConnect. SII kieruje pismo do GPW", "01Cyberaton - Akcje spadły o blisko 80% w zaledwie 4 sesje. SII zawiadamia KNF", czy też "Wealth Bay - akcje wzrosły o blisko 1000% w 11 sesji. Czy mogło dojść do wykorzystania informacji poufnej? SII pisze do KNF". W każdej z tych spraw interweniującym jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, które, jak widać, ma pełne ręce roboty...

 

 

Upadek SKOK Wołomin