Utworzono: piątek, 19, grudzień 2014 Redaktor

Ceny walut w górę + zmiany na Catalyst od stycznia 2015

ujemne stopy procentowe w SzwajcariiSpore wahania ostatnio na naszej lokalnej giełdzie, początek tygodnia to spore spadki, potem próba odrabiania strat, a w piątek znów czerwono. Jako że złotówka i giełda traci jednocześnie z powodu efektu bliskości geograficznej z Rosją, to dziś do tego dołożyła się wczorajsza decyzja o wprowadzeniu ujemnych stóp procentowych w Szwajcarii (stopa depozytowa dla banków wyniesie -0,25%, a docelowy trzymiesięczny LIBOR dla franka ma spaść do przedziału od -0,75% do -0,25%). W tym przypadku niestety wszystkie waluty zaczynają być dla nas droższe, od kilku dni ceny ich stale rosną, w piątek dolar przekroczył kwotę 3,47 zł!

Mamy też jak na razie lokalne problemy choćby z upadkiem SKOKu Wołomin, przy czym tu jest już wdrożona określona procedura odzyskiwania pieniędzy. Kto nie boi się mimo to ulokować swoich środków w SKOKach, powinien zerknąć do aktualizacji rankingu lokat z grudnia 2014.

Z kolei na rynku obligacji korporacyjnych ma od stycznia zrobić się odrobinę bardziej komfortowo, choć nie zmienia to mojego osobistego odczucia, że jest to dość nieustabilizowany jeszcze rynek:

- Handel na Catalyst będzie płynniejszy

Jak potoczą się dalsze losy światowych finansów w szerszej perspektywie rozważa autor bloga:

- Konfiskata depozytów w Europie coraz bardziej prawdopodobna

Na koniec trochę na temat książek, bo te z pewnością warto czytać, a najbliższe dni mogą obfitować w sporo wolnych chwil (zamiast przejadać się przy stole świątecznym):

- 3 książki, które pomogą Ci ogarnąć finanse osobiste

- Sygnał i szum – Nate Silver – recenzja

 

 

aktualizacja rankingu lokat