Utworzono: czwartek, 15, styczeń 2015 Redaktor

Szaleństwo na franku + deflacja i decyzje RPP w powiązaniu z lokatami

szokujące zmiany kursu frankaOstro nam się zaczyna 2015 rok, jeszcze nie opadł pył po skandalicznym traktowaniu klientów przez Getin Bank, a już mamy wielkiego czarnego łabędzia, jakim jest uwolnienie kursu franka, który był długo kontrolowany, jednak w dniu dzisiejszym decyzją Narodowego Banku Szwajcarii przestały obowiązywać mechanizmy do sztucznego utrzymywania kursu franka - a to spowodowało szaleństwo i nieprzewidywalne tąpnięcie jego kursu ze sporym pikiem, po którym mamy znaczne uspokojenie, ale na zupełnie innym kursie, niż jeszcze rano to wyglądało. Według Pulsu Biznesu o g. 10:47 cena poszybowała do 5,43 zł - a po uspokojeniu utrzymywał się w pobliżu 4,20 zł, czyli o jakieś 18,5% więcej, niż przed ową decyzją - a po zachodzie słońca cena już zaczynała opadać, by minimum 4,05 osiągnąć o g. 16:35, od tej pory znów rośnie.

Polakom nieźle się oberwało, nie wiadomo co stanie się ze zdolnością kredytową frankowców, jak zareagują nasze banki, dolar też poszybował o 2,5% i przekroczył już 3,70 zł, w WIG20 spadł o ponad 3%, zobaczymy jak długo taka sytuacja obrywania rykoszetem się utrzyma. Oto wykres kursu franka z pamiętnego dnia 15.01.2015, który będzie się wielu ludziom śnił po nocach:

kurs franka

Do tego możemy dorzucić informacje o tym, że Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych (choć nastroje sugerują możliwość obniżki w niedługim czasie), a GUS podał, że inflacja w grudniu 2014 liczona rok do roku spadła do -1,0%! W tej sytuacji może warto pomyśleć o długoterminowych lokatach:

- Ranking lokat długoterminowych styczeń 2015

W zderzeniu z instytucjami finansowymi zbyt często tracimy i to nie tylko chodzi o wrobionych w kredyty we franku, ale i z powodu mniej oczywistych mechanizmów oceny ryzyka, oto przykład:

- Jak odzyskać pieniądze utopione w inwestycjach typu Pareto, czy Libra? Prawnicy mają sposób

Dla tych, którym lokaty nie wystarczą, polecamy analizę podsumowania miesiąca na rynku obligacji korporacyjnych oraz zbiór ciekawych porad inwestycyjnych dotyczących giełdy:

- 5 Podstaw Gry Na Giełdzie Które Musisz Znać, Rozumieć Oraz w Pełni Się z Nimi Pogodzić Jeżeli Chcesz Być Skuteczny

 

 

czarny łabędź na franku