Utworzono: piątek, 08, lipiec 2011 Redaktor

Debiuty i inne wieści z rynku inwestycyjnego

GPWMiniony tydzień obfitował w wiele zdarzeń na rynku finansowym. Rada Polityki Pieniężnej nie podniosła w lipcu stóp procentowych, choć zrobiły to między innymi Chiny oraz Europejski Bank Centralny:

 

Po Grecji także Portugalię uznano za potencjalnie niewypłacalny kraj. W środę na GPW zadebiutowała Jastrzębska Spółka Węglowa. Debiut nie należał do udanych, chwilowy wzrost notowań na początku dnia o 3% ponad wartość 136 zł, jakie należało zapłacić przy zapisach na akcje (co ciekawe nie było redukcji zapisów), zysk stopniał do zera na zamknięciu na kontach tych, którzy liczyli na większe wzrosty i wstrzymywali się ze sprzedażą.

- Debiut JSW zdominował warszawską giełdę. Inwestorzy rozczarowani

Dopiero w piątek nastąpił wzrost większy wzrost kursu akcji JSW do poziomu 141 zł na zamknięciu (handel akcjami w przedziale cenowym od 139 do 142,7 zł).

Ciekawe wieści napływają też w sprawie Optimusa:

- Optimus: Gracze nie boją się sądu

Choć istnieje duże prawdopodobieństwo, że niekorzystnej zmiany ordynacji podatkowej w odniesieniu do lokat bankowych w najbliższym czasie nie będzie (ed. jednak zmiany potem wprowadzono).

W obliczu wcześniej zapowiadanej możliwości zniesienia lokat bez podatku Belki banki wymyśliły pewną sztuczkę, aby zmaksymalizować oprocentowanie lokaty rocznej w 2011 roku kosztem marginalizacji tego oprocentowania w 2012 roku. Idea Bank do 11.07.2011 oferuje roczną lokatę tego typu, która jest odpowiednikiem zwykłej lokaty o oprocentowaniu 7,5% brutto.

To bardzo dobra oferta, porównując ryzyko inwestycyjne np. do obligacji korporacyjnych. Te jednak bronią się na razie przed wzmacnianiem negatywnego obrazu rynku Catalyst. Spółka, która miała problemy z terminową wypłatą odsetek, w końcu wypłaciła je (i dodała do tego odsetki karne):

- Raporty emitentów-Spłata odsetek od obligacji

A oto kolejna garść wiadomości na temat rynku obligacji korporacyjnych, informacje te potwierdzają, że często emisje trafiają do „grubych ryb”:

- Copernicus Securities: emisja goni emisję

- Rozwój poprzez obligacje

 

 

skomentuj na facebook