Utworzono: środa, 27, lipiec 2011 Redaktor

Sekret - przepustka do lepszego świata

Własny biznesKolejną wśród opisywanych tu książek jest „Sekret” autorstwa Rhondy Byrne. Jest to jedna z najważniejszych książek, które w życiu trzeba przeczytać. Nie trzeba się zgadzać z każdym zdaniem tej książki, ale tezy poparte argumentacją są ciekawą bazą do poszerzenia swoich horyzontów myślowych. Dotyczy to wszystkich ważnych sfer życia, nie tylko własnego biznesu i sukcesu finansowego.

To dzięki tej publikacji rozpowszechniła się nowa idea (choć znana wcześniej, lecz nielicznemu gronu) spojrzenia na Wszechświat. Jeśli po tym wstępie już jesteś zainteresowany książką i nie chcesz, abym zdradził, czym jest ów Sekret, sięgnij po lekturę (do nabycia w każdej większej księgarni) i po prostu nie czytaj dalej tego opisu.

 

 

Sekretem jest prawo przyciągania, mówiące o tym, że podobieństwa się przyciągają. Banalne i proste? Tak, bo życie jest proste. Nie wszystko w świecie zostało „udowodnione naukowo”, jednak z już istniejących cegiełek łatwo można poskładać pewne tezy. Niestety nauka nie rozpracowała jeszcze wszystkich cegiełek, aby w pełni opisać Wszechświat, dlatego łatwiej jest powiedzieć „załóżmy, że tak jest” - przychylając się do pewnych tez, których nie da się w pełni obecnie udowodnić z braku precyzyjnych narzędzi. Jeśli ktoś ma na tyle pojemną głowę, żeby zagłębić się w problemy fizyków ostatniego stulecia, polecam studiowanie takich pojęć jak kwantowa teoria informacji, ogólna teoria względności, czy cały opis pojęcia „materia” w Wikipedii (wciąż nie jest rozstrzygniętych wiele problemów, jak choćby to, czy istnieje taka cząstka jak grawiton).

teoria kwantowaPrzejdźmy jednak do tego, co wiadomo na pewno - cząstki takie jak atomy posiadają swe własne częstotliwości drgań, atomy są budulcem większych cząstek (związków chemicznych), z których zbudowana jest cała materia Wszechświata. Różne atomy mają różne częstotliwości drgań (tak jak w odbiorniku radiowym można odbierać wiele stacji na różnych częstotliwościach). Przykład na atomach nie odzwierciedla całości, bowiem to tylko część Wszechświata mająca masę, są jeszcze takie cząsteczki elementarne jak fotony, które tej masy nie posiadają, choć posiadają energię. Ciekawym przykładem może być promieniowanie elektromagnetyczne, które jest (w ujęciu fizyki kwantowej) strumieniem takich fotonów. A promieniowanie elektromagnetyczne znamy wszyscy, jako powszechnie otaczające nas fale radiowe (w ogólności fale elektromagnetyczne). Otóż teoria opisywana w Sekrecie mówi, że myśli ludzkie odznaczają się określonymi częstotliwościami i zostają wysyłane we Wszechświat (co jest powszechnie przebadane, w dzisiejszych czasach istnieją już nawet specjalne przystawki do komputera, instalowane na głowie człowieka, pozwalające na udział w grze komputerowej przy użyciu decyzji podejmowanych przez same myśli). Niestety (albo na szczęście) nie są to jeszcze urządzenia pozwalające na odbiór tych fal na większe odległości, lecz potwierdzają w praktyce fakt niezaprzeczalny, że owe fale są emitowane przez mózg. Fala jako zbiór cząstek ma energię, a skoro ta jest niezniszczalna, to dane myśli, które zaistniały w mózgu człowieka, zaistniały we Wszechświecie także poza obszarem ciała ludzkiego. Mogą one łączyć się z innymi myślami (falami myślowymi), a zatem ogólnie ze Wszechświatem.

I tu dochodzimy do tez Sekretu wykorzystującego owe prawa natury oraz prawo przyciągania. Twoje myśli przyciągają inne, podobne myśli na tej samej częstotliwości. Wnioskiem z tego płynącym jest założenie, że chcąc zmienić cokolwiek w swoim życiu, należy zmienić częstotliwość przez zmianę myśli. I oto uzasadnienie mamy dla wszystkich metod opartych na pozytywnym myśleniu.

Autorka oparła swoje tezy, bazując na wiedzy wielu biznesmenów, ludzi sukcesu, myślicieli, autorów bestsellerowych książek i specjalistów z takich dziedzin jak fizyka kwantowa, filozofia, medycyna, doradztwo biznesowe, szkolenie przedsiębiorców, szkolenie motywacyjne.

Wśród wniosków płynących z książki są założenia, iż myślenie pozytywne, wizualizacja, przekładają się na przyszłe zdarzenia. Niestety dotyczy to także myśli negatywnych, nawet oglądanie wiadomości telewizyjnych, gdzie dominują tematy tragedii, wojen, biedy i niesprawiedliwości, sprawia, że cała widownia jeszcze wzmacnia swymi negatywnymi odczuciami tego typu zdarzenia, które wystąpią w przyszłości.

Należy pamiętać, że człowiek jako jednostka nie może zmienić całego świata, ale tworząc własną jego wizję i otaczając się ludźmi podobnie jak on myślącymi, tworzy nowe otoczenie, a ich pozytywne myśli stają zaraźliwe i w ten sposób świat może stawać się lepszy.

Dlatego każdy powinien zaczynać od zmieniania siebie, z osoby wiecznie narzekającej stając się życzliwym dla innych, pozytywnie myślącym i planującym ciekawą przyszłość człowiekiem. A żeby tego dokonać, należy porzucić negatywne emocje, na wiele bowiem spraw globalnych nie mamy żadnego wpływu, a często jesteśmy takimi sprawami wiecznie poirytowani, ale co to nam daje? Nic, prócz stagnacji w życiu, przyciąganiu kolejnych nieszczęść do siebie itd.

Zamiast narzekania lepiej wykonać trzy kroki do sukcesu: poprosić Wszechświat o to, czego pragniemy (lepsza praca, spokojniejsze życie pełne wesołych chwil, dobra materialne, których pragniemy, aby poczuć się szczęśliwszymi ludźmi), następnie uwierzyć w to, że tak się stanie i oczekiwać na otrzymanie (nie jest bowiem tak, że od prośby do otrzymania wystarczy 5 minut). Wiara może zostać wzmocniona zwizualizowaniem sobie celu jako już osiągniętego, na zasadzie: jak się czujemy w nowej roli.

Autorka zauważa potrzebę planowania choćby najbliższego dnia, jest bowiem mnóstwo osób, które działają chaotycznie, bez przygotowania, co często rodzi niepotrzebny stres (a ten pobudza do życia negatywne emocje).

Oprócz tych etapów ważną sprawą jest aspekt wdzięczności za to, co już się w życiu udało, a także za przyszłe dokonania, na których realizację czekamy i do których to celów dążymy (a nie leżymy do góry brzuchem czekając, aż samo się objawi).

Sceptycy (i ludzie leniwi, bez wyobraźni) w tym momencie od razu pragną wygranej w lotto, nie zastanawiając się, czy rzeczywiście przyniesie im to szczęśliwe życie. Inni z kolei źle rozumują, gdyż prosili o świetną pracę, a tu nic się nie zmienia, choć mijają tygodnie, miesiące. Problem w tym, że nie potrafią zauważać tego, co Wszechświat podsuwa im pod nos, np. gdy nagle doznają olśnienia, pojawia się pomysł na dochodowy własny biznes, odrzucają go z lenistwa, bo przecież „prosiłem o lepszy etat z lepszą pensją”. Nie ma nic za darmo, trzeba zacząć zauważać oferowane nam szanse, aby ich nie przegapić. Być może zbyt mały akcent w książce położono na hasło działaj. Jest ono podkreślane przez wielu bohaterów Sekretu w książkach, które sami napisali.

Film SekretLudzie zbyt często skupiają się na braku pieniędzy czy chorobach, zamiast skoncentrować się na myślach o bogactwie (także duchowym, nie tylko materialnym), zdrowiu (bo tylko wtedy zaczną pojawiać się pomysły na zrealizowanie swych zamierzeń). Tak działa choćby w medycynie efekt placebo, bardzo skutecznych w działaniu tabletek, które wcale cech leczniczych nie posiadają. Człowiek często zdrowieje na samą myśl, że te tabletki są dla niego wybawieniem.

Bardzo ważną cechą prawa przyciągania jest to, że nie zauważa ono zaprzeczającego słowa „nie”. A zatem prośba „nie chcę kolejnej porażki w związku” odczytywane jest jako „chcę kolejnej porażki w związku” - i żyjąc z takim przeświadczeniem, tylko czekamy, aż owa porażka kiedyś się objawi. Myślenie pozytywne to przekonstuowanie tego typu życzeń na „pragnę stałego i radosnego, stale pielęgnowanego związku”.

Czytelnik w tej księdze inspiracji do lepszego życia może doszukać się jeszcze wielu innych równie ciekawych wskazówek. Właśnie ta książka pozwoliła rozpowszechnić wiedzę zawartą w innych książkach motywujących do działania. Co ciekawe istnieje też filmowa wersja tej książki o tym samym tytule, jednak do wielu osób bardziej przemawia sama książka, bo łatwiej proces czytania podzielić na etapy, zatrzymywać się celem własnych przemyśleń.

Książka Sekret